İşsizlik oranları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Pandemi döneminde en üst seviyeye çıktı. Özellikle Pandemi başta olmak üzere kur dalgalanmaları ve artan enflasyon ile birlikte iş piyasalarında da ciddi bir durgunluk yaşıyor. İşletme ve firmalar için küçülmeye gitmeye yol açan bu durum işsizlik oranlarında artış yaşanması sonucunu doğuruyor. İşsizliğin arttığı bu dönemde İŞKUR’dan TYP desteği geldi.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

İŞKUR TYP Nedir?

Türkiye’de iş arayanlara iş, işçi arayanlara işçi bulan kurum olan İŞKUR, farklı programlarıyla da işsizler için önemli gelir fırsatları sunuyor. Bu kapsamda İŞKUR tarafından uygulanan TYP uygulaması öne çıkıyor. TYP, “Toplum Yararına Program” uygulamasının kısaltmasıdır. Bu uygulama bugün olduğu gibi işsizlik oranlarının yüksek olduğu dönemlerde ve bölgelerde toplum yararına iş veya hizmetin gerçekleştirilmesini sağlıyor. İŞKUR program uygulamasında bazen direkt bazen de yüklenici olarak pozisyon alıyor. İŞKUR TYP uygulaması sayesinde istihdamının sağlanmasında zorlanılan kişilerin çalışma alışkanlık ve disiplinlerini korunması amaçlanıyor.

İŞKUR TYP’ye Kimler Katılabilir?

İŞKUR tarafından sunulan TYP programına katılabilmek için bazı şartlar aranmaktadır. Öncelikli şart başvuruda bulunacak kişinin işsiz olması gerekmektedir. İşsizlik şartının yanı sıra;

  • İŞKUR kaydının olması,
  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • SGK’dan aylık almıyor olmak(emekli aylığı vb),
  • Eğitim hayatına devam etmiyor olmak (açık öğretim hariç),
  • Programla elde edilen geliri hane gelirin asgari ücretin 1.5 katının üstüne çıkmıyor olması,

Şeklindeki şartlarda aranmaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler İŞKUR TYP uygulamasına dahil olabiliyor.
TYP uygulamasına katılacak kişiler içi İŞKUR tarafından adil bir sistem uygulanmaktadır. Buna göre kişilerin belirlenmesi için “Noter Kurası”, “Liste Yöntemi” ve “%80 Noter Kurası-%20 Liste Yöntemi” şeklinde bir sistem uygulanmaktadır. Bu şekilde katılımcılar daha adilane bir şekilde belirlenir.

TYP NE Kadar Sürer? Ne Kadar Kazanılır?

İŞKUR TYP uygulamasına katılan bir kişi programda en fazla 9 ay süreyle yer alabiliyor. Haftalık 45 saatlik çalışma süresinin mevcut olduğu program 9 ayın sonunda uzatılmamaktadır. Program süresi tamamlandıktan sonra 3 aylık bir boşluk verilerek, yeniden 9 aylık bir döneme başlanabilmektedir. İŞKUR TYP programına katılanlar 2022 asgari ücret tutarı üzerinden ödeme alabilmektedir.