Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Sosyal yardımlarla devlet 2022 yılında da ihtiyaç vatandaşlara destek olmaya devam ediyor. Ülke genelinde ihtiyaç sahipleri başvuruda bulunarak, elektrik yardımı alabiliyor. Devletin elektrik desteğiyle, elektrik faturasını ödemekte güçlük yaşayan vatandaşlar yardım alabiliyor. Peki kimler devletin elektrik desteğinden yararlanabilir? 2022 elektrik yardımı ne kadar oldu? Elektrik yardımı nasıl alınır?

Devletin Elektrik Desteği Nedir?

Türkiye genelinde geçinmekte zorlanan vatandaşlara yönelik olarak devletin sunduğu sosyal desteklerin kapsamı 2022 yılında genişletildi. Vatandaşların yüksek enflasyon karşısında ezilmemesi için pek çok önemli düzenlemeyi getiren devlet, 2022’de elektrik desteği yardımının kapsamını genişlettiği gibi elektrik desteği tutarı da arttırıldı. Devletin sunduğu elektrik desteği, sunulan diğer destekler olan 65 yaş aylığı, engelli bakım parası gibi sosyal yardımlardan yararlanan vatandaşların elektrik tüketimlerine ilişkin destek sağlanması amacıyla uygulanan bir sosyal programdır.

2022 yılında geçilen kademeli elektrik tarifesi ve yanı sıra gelen yeni elektrik zamlarıyla birlikte elektrik faturalarında ciddi bir artış yaşandı. Bu artışlar karşısında dar gelirli vatandaşlar faturalarını ödemekte güçlük yaşamaya başladı. Bu durumun oluşturacağı mağduriyeti önlemek isteyen devlet, belirli kriterlere göre tespit edilen aylık elektrik tüketim bedellerini karşılamaya başladı. Böylelikle ihtiyaç sahibi vatandaşlar hanede yaşayan kişi sayısına göre aylık elektrik tüketiminin belirli kısmının devlet tarafından karşılanması hakkından yararlanabiliyor.

Devletin Elektrik Desteği Nasıl Alınır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, devletin elektrik desteği imkanından yararlanabilmek için ekstra bir başvuru yapmalarına gerek bulunmuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları(SYDV) gibi kurumlardan sosyal destek alan vatandaşlar elektrik yardımından yararlanabiliyor. Elektrik yardımı alma hakkı bulunan vatandaşlar “T.C. Kimlik Kartı” ve güncel elektrik faturası ile birlikte PTT şubelerine gidiyor. PTT şubelerinde belirlenen tüketim limitine kadar olan kısım devlet tarafından ödeniyor. Bunun üstünde kalan tüketim bedelleri ise vatandaşın kendisi tarafından karşılanıyor.

2022 Elektrik Desteği Ne Kadar?

2022 yılında devletin sunduğu elektrik yardımı, dar gelirli hanede yaşayan kişi sayısına göre belirlenen tüketim değerleri üzerinden belirlenmektedir. Buna göre hanede yaşayan kişi sayısı 1 veya 2 kişiyse 103 TL, 3 kişiyse 137.33 TL, 4 kişiyse 171.67 TL ve 5 kişiyse 206 TL olarak elektrik yardımı gerçekleştiriliyor.