Dünya genelinde enerji konusunda yaşanan yüksek fiyat artışları, aynı zamanda yine dünya genelinde yaşanan enflasyon sorununun en temel etkenlerinden biri oluyor. Ülkemizde de özellikle 2022 yılının başlamasıyla birlikte birbiri ardına gelen zamlar sonrasında, özellikle elektrik, doğalgaz gibi kaynakların birim fiyatları olağanüstü bir seviyeye ulaştı. Bu durum elbette yaşam standartlarını karşılamakta zaten güçlük çeken, dar gelirli aileler ve kişiler için daha büyük bir olumsuzluğa neden oldu.

Bu kapsamda, hali hazırda devletin çeşitli kurumları tarafından sağlanan destekler de, sürekli olarak çeşitlendiriliyor ve arttırılıyor. Elektrik Desteği, bu yardımlardan biri olarak öne çıkıyor. Elektrik desteği, dar gelirli aile ve kişilerle birlikte, çeşitli yaşam destek cihazlarına bağımlı olarak yaşamak zorunda olan hasta kişilere de verilen bir destek.

Devletin Elektrik Desteği Ne Kadar?

Elektrik için devlet tarafında verilen destek, aile de yaşayan kişi sayısına gör artan tüketim tutarına göre hesaplanıyor. Buna göre;  1-2 kişilik muhtaç hanelerde aylık 75 kilovatsaat için 103 lira, 3 kişilik muhtaç hanelerde aylık 100 kilovatsaat için 137,33 lira, 4 kişilik muhtaç hanelerde aylık 125 kilovatsaat için 171,67 lira, 5 ve daha fazla kişilik muhtaç hanelerde aylık 150 kilovatsaat için 206 lira destek veriliyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Elektrik destekleri nakit olarak kişilere ulaştırılmıyor. Bunun yerine aileler, elektrik faturası ödemelerini PTT şubeleri atacılığıyla yapıyor. PTT şubelerinde elektrik faturası ödenirken, ekran elektrik desteğini hak edenler ve hak ettikleri destek tutarı faturadan düşülüyor ve tahsilat o şekilde yapılıyor.

Elektrik Desteğine Nasıl Başvururum?

Elektrik desteği tek başına verilen bir yardım değil. Bu destek daha önce dar gelirli olduğu belirlenmiş ve başka sosyal desteklerden faydalanan herkese otomatik olarak veriliyor. Bununla birlikte çeşitli cihazlara ağımlı olarak yaşamak zorunda olanların destekten faydalanmak için e-devlet platformunu ya da SYDV şubelerini kullanarak başvuru yapması gerekiyor.

SYDV şubelerine başvurulduğunda, ihtiyacınıza göre diğer desteklerin de bulunduğu ve seçimlerini yapabildiğiniz bir form doldurmanız gerekiyor. Sosyal desteklerden herhangi birini almaya hak kazandığınızda, elektrik desteği de otomatik olarak ödeniyor. Elektrik desteği nakit olarak ödenen bir destek türü değil.