Ekonomik sistemimizde bankaların rolü, gerek ödeme yöntemlerinin artması, gerek dijital ekonomi döneminin başlamasına paralel olarak yoğun bir artış gösteriyor. Bu durum bankalarda açılan farklı türdeki hesapların da sürekli artmasına yol açıyor. Aynı zamanda çeşitli sebeplerle açılan ve gerekliliği ortadan kalktıktan sonra unutulan hesap sayısı ve bu hesaplarda unutulan varlıkların sayısı da her geçen gün artıyor. Unutulan hesap sayısının ve varlıkların yoğun şekilde artması, bu konuda yeni bir yasal düzenleme yapılmasını da gündeme taşıdı. Şu anda Sermaye Piyasası Kanunu, 83. Madde tarafından düzenlenen zaman aşımı, tüm bankaların uyması gereken kuralları belirliyor. Akbank’ ta bu kanun gereğince, 10 yıl boyunca işlem görmeyen tüm hesapları, emaneten Yatırımcı Tazmin Merkezi’ ne devrediyor.

Akbank’ ta zaman aşımına uğrayan hesaplara ne oluyor?

Akbank, 10 yıl boyunca hiçbir işlem görmemiş olan hesaplarda bulunan tüm varlıkları, hesap sahibi adına TAKASBANK’ ta açtığı hesaba devrederek, varlıkların kontrol yetkisini YTM’ ye devrediyor. 10 yıllık zaman aşımı süresi dolduğunda bu devir işlemiz sürekli olarak tekrar ediliyor. 10 Yıllık zaman aşımı süresi dolmadan bir yıl önce, tüm bankalar gibi, Akbank’ ta zaman aşımına uğrayacak olan tüm hesapları ilanen duyuruyor. Bankanın zaman aşımına uğramak üzere listeye girmiş tüm hesaplarıyla ilgili sorgulamaları https://www.akbank.com/tr-tr/genel/Sayfalar/ytm-zaman-asimi-listeleri.aspx, linki aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulamaları isim ve soy isim üzerinden istediğiniz zaman gerçekleştirebilirsiniz. Bu listede bulunan bir hesabınız bulunuyorsa, banka ile iletişime geçerek hesabınıza ve mevduatınıza hemen ulaşabilirsiniz.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

YTM’ ye Geçen Hesaplara Ne Oluyor?

Akbank tarafından YTM’ ye devredilen hesaplar, devirden sonraki bir yıl boyunca e-devlet platformu üzerinden yapılan sorgulama yoluyla ulaşılabiliyor. YTM bir yıllık emanet süresi boyunca fonu kontrol ediyor. Hesaplarına ulaşmak isteyen sahiplerine yardımcı oluyor. Bir yıllık bu süre de dolduktan sonra, zaman aşımına uğramış olan hesaplar, doğrudan hazineye devrediliyor. Hazineye devredilmiş olan varlıklara artık hesap sahipleri tarafından da ulaşılamıyor ve zaman aşımına uğramış oluyor. Ancak son yıllarda unutulan varlıkların miktarının çok artması nedeniyle, bu konuda yeni bir yasal düzenleme yapılması söz konusu. Artık unutulan ve zaman aşımına uğrayan tüm varlıklara, hesap sahiplerinin istedikleri her zaman ulaşmasını sağlayacak yeni bir düzenlemenin alt yapısı hazırlanıyor.