Kolye, yüzük, küpe ya da herhangi bir altın aksesuarınız zaman içerisinde kararma yaşamışsa bundan tedirgin olmanıza hiç gerek yok. Çünkü kullanım alanı oldukça yaygın bir metal olan altının zaman içerisinde çevresel etkiler ve zamanın etkisiyle kararması son derece normal bir durum. Bu nedenle altınlarınızın dönem dönem bakımlarını yapabilir ve oluşan kararmanın önüne geçerek uzu yıllar boyu takılarınızı ve altınlarınızı kullanabilirsiniz. Peki ama kararan altınları yine eski parlaklığına nasıl getirebiliriz? İşte sizler için altınlarınızı eski renk ve parlaklığına getiren parlatma yöntemleri ve püf noktaları!

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Kuyumculardan Yardım Alabilirsiniz

Eğer altınınız varsa ve eski parlaklığında olmadığını hatta karardıklarını düşünüyorsanız, onları eski parlak renklerine getirebilmek için kuyumculardan yardım alabilirsiniz. Kararan altınlarınızı kuyumcuya götürerek takı temizliği yaptırabilir ve matlaşan altınlarınızı eski haline döndürebilirsiniz.

Tuz ile Parlatma

Kararan altınlarınızı parlatmak için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise tuz yardımıyla parlatma. Bunun için yapmanız gereken öncelikle bir kabın içerisini alüminyum folyo ile kaplamak ve içine 2 yemek kaşığı tuz koymak. Ardından tuz suyun içinde çözündükten sonra altınlarınızı bu tuzlu su karışımına koymak ve 5 dakika kadar kaynatmak. Bu sürenin sonunda takılarınızın eski parlaklığına döndüğünü göreceksiniz

Amonyak ile Parlatma

Altınlarınızı eskisi gibi parlatmanın bir yolu da amonyak yardımıyla parlatmak. Bunun için bir bardağın içine amonyak doldurarak takılarınızı içine bırakın. Bu şekilde yarım saat bekletin ve ardından sıcak su ile altın takınızı yıkadıktan sonra yumuşak bir bezle kurulayın.

Ruj ile Parlatma

Altınlarınızı eski parlaklığına kavuşturmanın belki de en ilginç yollarından birisi ruj yardımıyla parlatmak. Bunun için öncelikle bir peçetenin üzerine bir miktar ruj sürün ve kararan altın takınızı bu rujla ovalayın. Sonrasında ise tüy bırakmayan temiz bir bez ile altınınızı temizleyin.

Karışım Yardımıyla Parlatma

Kararan altınlarınızı parlatmak için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem de sarımsak kabuğu, yumurta kabuğu, tuz, sirke ve su ile hazırlayacağınız bir karışımdan yararlanmak. Bu malzemelerle hazırlayacağınız karışımın içerisine kararan altın takılarınızı koyduktan sonra 3 saat kadar bekletin. Ardından altınlarınızı karışımdan çıkartın ve temiz su ile yıkayın.