Günümüzde artık maaş ödemelerinden, günlük alışverişlere kadar her şey bankacılık sistemi üzerinden gerçekleştiriliyor. Modern ekonomide bankaların önemli rol üstlenmesiyle birlikte yatırımlarda bankalardan yapılıyor. Ancak milyonlarca vatandaş geçmişte açtığı banka hesabını zaman içerisinde unutabiliyor. Peki bankada unutulan hesaplara ne oluyor? Vatandaş bankada unuttuğu hesabı için nasıl başvuru yapabiliyor?

Bankada Unutulan Hesaplara Ne Oluyor?

Çoğu vatandaş, yıllar önce açtığı banka hesaplarını unutabiliyor. Bankada unutulan hesaplar ve bu hesaplardaki birikimlerin/yatırımların değerleri de oldukça yüksek seviyede olabiliyor. Enflasyon rakamlarında yükselişin yaşandığı bu dönemde bankada hesabı olduğunu unutanların, ciddi bir kayıp yaşamaması için en kısa süre içerisinde bankaya başvurması gerekiyor. Çünkü bankada unutulan hesaplar, belirli bir süre sonunda otomatik olarak zaman aşımı işlemine tabii tutuluyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Bir kişi bankada hesabı olduğunu unuttuğunda 5411 sayılı Bankacılık Kanunu kapsamında zaman aşımı işlemine tabi tutuluyor. Kanun kapsamında kişinin bankada unuttuğu hesabına 10 yıl süreyle herhangi bir işlem gerçekleştirmemesi durumunda ilgili hesap banka tarafından zaman aşımına tabi tutuluyor. Bankada unutulmuş ve banka tarafından zaman aşımı uygulanmış olan hesaplar için gelecekte hesap sahibinin herhangi bir hak talebinde bulunma şansı da bulunuyor. Bu nedenle bankada unuttuğu hesabı silinmeden önce vakit kaybetmeden tüketicilerin ilgili bankaya başvuru yapması gerekmektedir.

Bankada Unutulan Hesaplar İçin Son Başvuru Ne Zaman?

Vatandaşların bankada unuttuğu bir hesabın olup, olmadığını sorgulayabilmesi için 2022 yılı süresi sona ermek üzeredir. Çünkü bankalar tarafından her yıl zaman aşımı kriterine uygun hale gelen ilgili hesaplar için Şubat ayları dolayında tüketicilere duyurular yayınlıyor. Bu duyurular ile bankada unutulan bir hesap olup, olmadığının basitçe kontrol edilebilmesini sağlayacak prosedür bilgisi veriliyor.

Bu kapsamda bankalar tarafından zaman aşımı uygulanacak hesaplar arasında sorgulama işlemlerini genellikle Haziran ayının ortasına kadar açık tutuyor. Haziran’ın ilk haftasında olduğumuz bu dönemde zaman aşımına uğrayacak yatırım hesapları listesinde adınıza kayıtlı olan bir hesap olup, olmadığını kontrol etmek için hemen bankaların resmi web sitesi üzerinden zaman aşımı sorgulaması yapılmalıdır. Eğer listede adınıza kayıtlı bir hesap bulunuyor ise en kısa süre içerisinde ilgili banka şubesine giderek, şahsen başvuruda bulunulması gerekmektedir.