Bankalarda unutulan paranın devasa seviyede olduğu açıklandı. Peki vatandaşın bankada unuttuğu paralara ne oluyor. Bankacılık sektöründe banka hesapları için uygulanan zaman aşımı süresi ne kadar? Banka hesabı zaman aşımına uğrarsa ne olur? Bankada unutulan paralar ne olur? Sorularının yanıtları haberimizde!

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Bankada Unutulan Hesaplara Ne Oluyor?

Çoğu kişi için olanaksızmış gibi gelse de Türkiye’de milyonlarca kişi bankada hesabı olduğunu unutuyor. Yıllarda önce bankada hesap açan ve yatırım yapan kişiler, zaman içerisinde hiç işlem yapmadıkları bu hesapları unutuyor. Bankacılık sektörüne ilişkin yapılan açıklamalara göre vatandaşın bankada unuttuğu hesapların sayısı oldukça fazla. Peki vatandaşın bankada unuttuğu hesabına ne oluyor?
Bankada unutulan hesaplar için yasal mevzuatlar kapsamında zaman aşımı yaptırımı uygulanıyor.

Bankacılık mevzuatları gereğince bankada unutulan ve herhangi bir işlem gerçekleştirilmeyen hesaplar 10 yılı doldurduğunda zaman aşımı işlemi uygulanıyor. Her banka tarafından her yıl 10 yıllık hareketsizlik süresini doldurmuş olan hesaplar için kontrol sağlanıyor. Tespit edilen hesaplara ilişkin olarak oluşturulan zaman aşımı listeleri yayınlanıyor. Vatandaşlar bu listelerden zaman aşımına uğrayan veya uğrayacak bankada unutmuş oldukları hesaplarının olup, olmadığını kontrol edebiliyor.

Bankada Unutulan Hesap Kontrolü Nasıl Yapılır?

Yıllar önce bankada yatırım hesabı açan ve daha sonra bu hesabında herhangi bir işlem yapmayan kişiler zaman aşımı ile karşı karşıya kalıyor. Her banka tarafından yıllık olarak yatırım hesaplarında 10 yıldır herhangi bir işlem yapılmamış olan hesaplar araştırılıyor ve tespit ediliyor. Tespit edilen zaman aşımına uğrayacak hesaplara ilişkin olarak bankalar tarafından resmi internet sitelerinde “Zaman Aşımına Uğrayacak Hesaplar” sayfası oluşturularak, vatandaşlara sorgulama imkanı sunuluyor.

Bankaların zaman aşımına uğrayacak hesap sorgulama ekranından “T.C. Kimlik Numarası” ile basitçe sorgulama işlemi yapılıyor. Eğer unutulan bir hesap var ise tüketiciler yasal süre dolmadan evvel bankaya giderek, şahsen başvuruda bulunuyor. Eğer zaman aşımına uğrayacak banka hesabına ilişkin herhangi bir başvuru gelmez ise emaneten devri gerçekleştiriliyor. Bu aşamadan itibaren vatandaşların ilgili yatırım hesabına ve içerisindeki yatırım parasına ilişkin olarak herhangi bir hak talebinde bulunma şansı ise bulunmuyor.