Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Her evin olmazsa olmazı cam bardakların yıkama ya da aşırı kulanım nedeniyle çiziliyor olmaları herkesin canını sıkan bir konu. Bulaşık makinesi, kullanılan deterjan, sık yıkanma, deterjanlar ve yıkama esnasında yüksek sıcaklık gibi etkenler cam bardakların çizilmelerine ya da matlaşmalarına sebep olabiliyor. Peki ama gerçekten çok kötü bir görünüme sahip olan çizilen bardakların yeni gibi görünmesini sağlamak için neler yapabiliriz? İşte cam bardakların eskisi gibi ışıl ışıl ve parlak görünmesini sağlayan bazı yöntemler ve basit ipuçları!

Cam Bardakların Çizilme Nedenleri

Cam bardakların çizilmeleri ya da matlaşmalarının en önemli nedenleri aslında büyük miktarda yanlış yıkamadan kaynaklanıyor. Bu konuda bulaşık makinelerinde kullandığımız tuz ve parlatıcıların verimli bir yıkama için son derece önemli olduğunun altını çizmemizde fayda var. Çünkü bu iki malzemeden birisi eksik olduğunda hem makinemiz düzgün çalışmaz hem de bardaklarımızda çizik oluşumu meydana gelir. Bu nedenle bulaşık makinemizi çalıştırırken tuz ve parlatıcı göstergelerini mutlaka kontrol edelim ve eğer bu göstergeler bu malzemelerin yetersi olduğunu gösteriyorsa hemen bunları yenileyelim. Bunun dışında bulaşık makinenizi kullanırken jel ve sıvı deterjan tercih edilebilir. Parlatıcı gözüne sirke koymak ve bulaşık makinesini belirli periyotlarla temizlemek de özellikle camların daha iyi yıkanmasını sağlar. Ayrıca kirli bulaşıklarınızı bulaşık makinenize nasıl yerleştirdiğiniz de önemli. Bunun için örneğin makinenizi gereğinden fazla doldurmamaya, üst üste yerleştirmemeye ve doğru bir şekilde yerleştirmeye dikkat etmelisiniz.

Elma Sirkesi

Çizilen cam bardaklarınızı yeniden ışıl ışıl ve ilk günkü haline getirmek için uygulayabileceğiniz yöntemlerden birisi elma sirkesi ile müdahale etmek. Bunun için elma sirkesini bire bir oranda suyla karıştırdıktan sonra çizilen ya da matlaşan bardaklarınızı bu karışımın içinde bir saat kadar bekletebilirsiniz. Bu sürenin ardından camları yumuşak bir bezle ovalayarak parlatabilirsiniz.

İncir Yaprağı

Eğer bardaklarınız çizilmişse ve bu durumdan da çok şikayetçi iseniz kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise cam bardaklarınızı incir yaprağı ile ovalamak. Bunun için dalından koparmış olduğunuz taze incir yaprakları yardımıyla çizilmiş cam bardaklarınızı ovalayarak camlardaki çiziklerden kurtulabilirsiniz.