Gerek kahvaltıda gerekse gün içerisinde belki de en çok tükettiğimiz içeceklerin başında çay geliyor. Bu nedenle de mutfakta en sık kullandığımız araç gereç de çaydanlık oluyor tabii ki. Ama hem sık kullanımından kaynaklı olarak hem de çayın demlenme sonucu ortaya çıkan renginden kaynaklı olarak çaydanlıklarımızda yoğun bir kararma yaşanması son derece normaldir. Ancak bir süre sonra bu kararma hem görünüm olarak çok kötü bir görünüme sahip olurken hem de artık yavaş yavaş demlemiş olduğumuz çayın tadını da olumsuz bir şekilde etkilemeye başlar. Bu nedenle de çaydanlıklarımızdaki bu kararmaların bir şekilde önüne geçmemiz gerekir. Peki ama neredeyse simsiyah olan çaydanlık kararmalarını nasıl temizleyebiliriz? İşte sizler için kararan hatta yanan çaydanlıkları 1 dakika gibi kısa bir sürede parlatacak olan temizlik yöntemleri!

Limon Tuzu ile Zahmetsiz Temizlik

Eğer çaydanlığınızın iç kısmı kararmış ve kötü bir bir görünüme sahipse bu durumda demliğinizin içini parlatmak için limon tuzundan yararlanabilirsiniz. Bunun için çaydanlığınızın içine 1 yemek kaşığı kadar limon tuzu koyun ve üzerine bir miktar su ilave edin. Ardından da çaydanlığın içerisindeki bu suyu yaklaşık olarak 15 dakika kadar kaynatın ve bol su ile durulayın. Bu şekilde çaydanlığınızın eski beyazlığına kavuştuğunu göreceksiniz.

Sirke Mucizesi Her Yerde!

Çaydanlıklarınızda ortaya çıkan kararma için bir diğer yöntem de sirke ve kaya tuzundan yararlanmak. Bunun için kaynar suyun içinde erittiğiniz kaya tuzunu ve sirkeyi koyup bir süre bekletebilirsiniz. Hatta bu şekilde çaydanlığınızın hem içini hem de dışını parlatabilirsiniz. Hatta kaya tuzu ve sirke ile çaydanlıklarınızı dezenfekte de edebilirsiniz. Son derece doğal bir tarif olan kaya tuzu ve sirke karışımı çaydanlıklarınızın içindeki kireç sorununu da çözümleyen oldukça etkili bir temizlik yöntemidir.

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

Karbonat ve Sirke

Çaydanlıklarınızın özellikle dış kısmını parlatmak için sirke ile birlikte karbonatı da kullanabilirsiniz. Bunun için bir miktar karbonatı sirke ile karıştırın ve bu karışım yardımıyla demliğinizin dışını temizleyin. Çaydanlığınızın eskisi gibi ışıl ışıl parladığını görünce gözlerinize inanamayacaksınız.

Siz de bun yöntemlerden birisini kullanarak kararan çaydanlığınızı dakikalar içinde üstelik de uğraşmadan parlatabilirsiniz.