2022 yılının ilk yarısı tüm vatandaşlar için yüksek enflasyon rakamlarının getirdiği hayat pahalılığıyla mücadele etmekle geçti. Böyle olunca asgari ücrete ve emekli maaşlarına gelen zamlar bile yetersiz kaldı. Fiyatlardaki fahiş artış karşısında geçim sıkıntısına düşen vatandaşa destek ise devletten geldi. Devlet 2022 yılında sunduğu sosyal yardımların kapsamını arttırdı. Şimdi de başvuruda bulunan çocuklu aileler devletten 600 TL nakdi yardım alabiliyor. Başvuruları e-Devlet’ten yapılabilen devletin çocuk yardımına dair tüm merak edilenler haberimizde!

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Devlet Çocuklu Ailelere 600 TL Ödeme Yapıyor

Devlet, 2022 yılında hayat pahalılığı nedeniyle ekonomik açıdan zor dönem yaşayan tüm ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek olmaya devam ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi olan ve çocuğu bulunan vatandaşlar için nakdi yardım yapacağını açıkladı. Söz konusu sosyal yardım özellikle devletin nüfus gençleştirme politikası kapsamında sunulmaktadır.

İstatistiksel verilere bakıldığında gelecek 50 yıl içerisinde Türkiye nüfusunun yaşlanıyor olması nedeniyle çocuk sahibi olmayı teşvik edecek çeşitli projeler uygulanmaya devam ediliyor. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2022 yılında çocuk sahibi olan ihtiyaç sahibi ailelere nakdi yardım uygulaması bulunmaktadır.

Devletin Çocuk Yardımı Ne Kadar?

2022 yılında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi olan ve “3 çocuk politikası” kapsamında çocuk sahibi olan vatandaşlara nakdi yardım yapıyor. 2015 yılından beri uygulamada olan ve 2022 yılında da aktif olarak uygulanmaya devam eden çocuk yardımı ödemeleri çocuk sayısına göre yapılmaktadır. Buna göre yeni doğan ilk çocuk için devletten 300 TL nakdi yardım yapılıyor. Bu tutar ikinci yeni doğan çocuk için 400 TL, üçüncü yeni doğan çocuk için 600 TL olarak uygulanmaktadır.

Şartlara uygun olan kişiler devletin çocuk yardımı desteğinden yararlanmak için başvurularını e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebiliyor. Ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi web sitesi üzerinden de başvuruda bulunabilmektedir. Bununla birlikte yine bakanlığın tüm şehirlerde bulunan müdürlükleri aracılığıyla çocuk yardımı başvurusu yapılabiliyor. Devlet tarafından sağlanan çocuk yardımı, ekonomi de yaşadığımız dalgalanma sırasında, dar gelirli aileler için çok önemliğ bir destek oluyor.