PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Vatandaş için 2022 yılının ilk 6 aylık dönemi yüksek enflasyona bağlı hayat pahalılığıyla mücadele ederek geçti. Temel ürünlerde dahi fahiş fiyat artışlarının gözlemlendiği bu dönemde devletin ihtiyaç sahiplerine yaptığı ayni ve nakdi yardımlar ise rahat bir nefes aldırıyor. Devlet hem ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek olmak hem de ülke nüfusunun gelecekte yaşlanmasının önüne geçmek için çok yardımı yapmaya başladı. Devlet 2022’de çocuklu ailelere 600 TL nakdi yardım yapıyor. Peki kimler 600 TL çocuk yardımı alabiliyor?

Devletin Çocuklu Ailelere Ek Destek Ödemesi

2022 yılında hayat pahalılığıyla mücadele ederken, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan ihtiyaç sahibi ailelere büyük yardım devletten geldi. Devlet, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla çocuklu ihtiyaç sahibi ailelere nakdi destek yapıyor. Devlet nüfus politikası kapsamında en az 3 çocuk uygulamasına geçilmesiyle birlikte ülke nüfusunun da gençleştirilmesi hedefleniyor. Yaşlanan Türkiye nüfusunun gençleştirilmesi maksadıyla yürütülen çocuk ek destek ödemesinden ihtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabiliyor.

2022 Çocuk Yardımı Ne Kadar?

Devlet 2022 yılında da çocuk yardımı yapmaya devam ediyor. 2015 yılından beri uygulamada olan bu sosyal destek ödemesi ihtiyaç sahibi olan ve yeni doğan bebeği bulunan vatandaşlara çocuk başına ödeme yapıyor. 2022 çocuk yardımı ödemeleri ise ilk yeni doğan için 300 TL, ikinci yeni doğan için 400 TL ve üçüncü yeni doğan için 600 TL tutarında destek ödemesi gerçekleştiriyor. Devlet tarafından sağlanan bu çocuk yardımı desteği ödemelerinden sadece tek seferlik olacak şekilde yararlanılabiliyor.

Devlet Çocuk Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devletin yaşlanan Türkiye nüfusunun gençleştirilmesi için uygulamaya aldığı 3 çocuk politikasına ilişkin olarak ihtiyaç sahibi ailelere çocuk yardımı ödemeleri de yapılıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen yardım uygulamasından sadece doğum yapan anneler yararlanabilmektedir. Bu kapsamda ihtiyaç sahibi olan anneler, çocuk yardımı başvuru işlemlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi web sitesinden ya da bakanlığın tüm şehirlerde bulunan müdürlükleri üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Onaylanan çocuk yardımı başvuruları sonrasında ödemeler PTT üzerinden gerçekleştiriliyor.