Dönem dönem hepimizin yaşadığı ve maruz kaldığı el uyuşması sorununun birbirinden farklı birçok nedeni olabiliyor. Kimi zaman yalnızca üzerine yattığımız için yaşadığımız el uyuşması problemi kimi zaman da birtakım hastalıkların habercisi olabiliyor. Bu nedenle de eğer başka bazı belirtilerle birleşiyorsa mutlaka en kısa zamanda bir doktor muayenesinden geçmenizde fayda var. Peki ama genel olarak el uyuşması nelerden kaynaklanabilir? İşte bu konuda merak ettikleriniz!

Felç Belirtisi Olabilir!

İlk etapta duyar duymaz kulağa oldukça korkutucu geldiğinin farkındayız. Ancak ellerde yaşanan uyuşmalar gerçekten de bir felcin ön çığlıkları  olabilir. Örneğin yüzünüzün bir kısmı tüm duygularınızı ve yapmak istediğiniz mimikleri sorunsuz bir şekilde gösterirken diğer kısmı ise isteğiniz dışında ifadesiz kalıyor olabilir. Böylesi bir durumun yanı sıra kollarınızı kaldırmak istiyor ancak bunu yapamıyor olabilirsiniz. İşte tüm bu belirtiler felç rahatsızlığının bir belirtisi olabilir. Tüm bunlara eşlik eden bir belirti olarak ise el ve ayaklarınızda renk değişikliği ve uyuşma hissedebilirsiniz. Tüm bu belirtiler az önce de bahsettiğimiz gibi felç rahatsızlığının belirtileri olabilir ve bunlar için en kısa süre içerisinde uzman bir hekime başvurmanız gerekir. Çünkü önlem alınmaz ve tedavi edilmez ise çok daha ciddi felç vakası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

Diyabeti Olanlar Dikkat!

Bunun yanı sıra diyabet hastası olan kişilerde kanlarında gezen fazla şeker bir şekilde beden için zarar vericidir. Bu şekilde bedene hasar verme olasılığı yüksek olan kan miktarındaki fazlalık şeker el uyuşmasına da neden olabilir. Bu nedenle eğer tüm vücudunuzda ağrı hissediyorsanız, geçmeyen ağrı şikayetleriniz varsa, el ve kollarınızda karıncalanma ve uyuşma hissediyorsanız en kısa süre içerisinde doktorunuzla görüşmelisiniz.

Omurga Rahatsızlıkları

El ve kollarınızda yaşamış olduğunuz uyuşmaların bir diğer nedeni ise omurga kaynaklı rahatsızlıklar olabilir. Omurgada bulunan disklerin aşınması ya da söz konusu disklerin kayması nedeniyle oluşan rahatsızlıklar bir şekilde el ve kollarda uyuşma, sırt ağrısı ya da batma gibi sorunlara neden olabiliyor. Özellikle sırt bölgesinde yaşanan rahatsızlıklar ellerde uyuşmalara neden olabiliyor. Bu nedenle el uyuşması sorunu yaşıyorsanız en kısa süre içinde bir uzmana başvurmanızda fayda var.