Bu şehirde yaşayanları ilgilendiren açıklama geldi. O şehirlerde yaşayanlar 5 yıldır ödedikleri parayı geri alabilecek. 5 yıldır yaptığı ödemeleri geri almak isteyenlerin yapması gereken ise çok basit. Çoğu vatandaşın habersiz olduğu bu geri ödemeyle ilgili tüm detaylarsa haberimizde!

Emlak Vergisi Ödemelerinde Son 66 Gün

Tam 6 şehirde yaşayan vatandaşları ilgilendiren açıklama geldi. Açıklamada belirtilen İzmir, Muğla, Manisa, Denizli, Uşak ve Kütahya illerinde yaşayanlar 5 yıldır yaptıkları o ödemeleri geri alabilecek. Bu şehirlerde ikamet eden ve ev sahibi olan vatandaşlar için son başvuru tarihi 66 gün olduğu belirtildi.

Bu şehirlerde yaşayan kişilerin emlak vergisi ödemelerini 66 gün içinde yapmaları gerekiyor. Emlak vergisi ödeme işlemleri e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabiliyor. Ayrıca illerde bulunan Vergi Dairesi hesabına EFT/Havale işlemleriyle veya Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “İnteraktif Vergi Dairesi” şubesinden gerçekleştirilebiliyor. 66 gün içerisinde yapılması gereken emlak vergisi ödemeleri bu şehirlerde yaşayan bazı vatandaşlar için ise muafiyet taşıyor. Yani bazı vatandaşlar emlak vergisinden muaf olabiliyor.

5 Yıllık Emlak Vergisi Ödemeleri Geri Alınabiliyor

İzmir, Muğla, Manisa, Denizli, Uşak ve Kütahya şehirlerinde yaşayan o vatandaşlar, belirli şartlarda emlak vergisinden muaf olabiliyor. Ancak çoğu vatandaş emlak vergisi muafiyetinden faydalanabildiğinden habersiz. Bu yüzden binlerce vatandaş emlak vergisinden muaf olmalarına rağmen emlak vergisi ödemelerini düzenli olarak yapıyor. Bu vatandaşlar “düzeltme dilekçesi” ile bu şehirlerde bağlı oldukları belediyeye başvuruda bulunabiliyor. Böylelikle son 5 yıldır yaptıkları emlak vergisi ödemelerini geri alabiliyor.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Kimler Emlak Vergisinden Muaf?

Emlak vergisi muafiyeti Türkiye’de emekli, dul ve yetim ile gaziler için uygulanmaktadır. Bu kesimde bulunan ve sadece tek bir gayrimenkulü olanlar emlak vergisi ödemek zorunda kalmıyor. Emlak vergisi muafiyeti için aranan bir diğer şart ise sahip olduğu tek gayrimenkulün en fazla 200 metrekare ölçüye sahip olması gerekiyor. Bu şartlara sahip olan kişiler emlak vergisinden muaf olabiliyor.

Eğer bu vatandaşlar hak sahibi olduğu emlak vergisi muafiyetinden habersizse ve 5 yıldır emlak vergisini ödemiş ise belediyeye başvuruda bulunarak, ödemelerini toplu olarak geri alabiliyor.