Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatil, deniz, kum, güneş derken istenmeyen bazı şeylerle de karşı karşıya gelebiliyoruz. İstenmeyen bu durumların başında ise güneş lekeleri geliyor. Bronzlaşmak ve harika bir güneşlenme keyfi yaşamak çok güzel ama cildimizde oluşan güneş lekeleri için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Bu nedenle bu yazımızda sizler için güneş lekelerine karşı ne yapabileceğimizi anlatacağız. İşte güneş lekeleri ile mücadele etmek için uygulayabileceğimiz bazı maskeler!

Güneş Lekeleri İçin Maskeler

Yaz aylarında oluşan güneş lekeleri için neler yapabileceğimiz konusunda birçoğumuzun ilk aklına gelen şey cilt maskeleri oluyor. Bu nedenle de bu yazımızda hepimizin yapabileceği bazı maskelerden örnekler vereceğiz.

Karbonat Maskesi:

Birçok derde deva olan karbonat ciltte oluşan güneş lekelerinin giderilmesinde de yardımımıza koşuyor. Cildimizde akne ve sivilcelerin meydana gelmesini engelleyen bir etkiye sahip olan karbonat maskesinin yapımı ise oldukça basit. Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler şu şekilde:

  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 çay kaşığı karbonat

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra öncelikle ufak bir kase içerisinde karbonatı ve yoğurdu güzelce karıştıralım. Ardından karışımı cildimizde oluşan lekelerin üzerine yedirerek sürelim ve 10 dakika kadar bekletelim. Bu sürenin sonunda cildimizi bol suyla durulayalım. Bu işlemi haftada bir kez ve birkaç ay boyunca düzenli olarak uygulayabiliriz. Ayrıca maskeyi düzenli olarak kullandığınızda cilt tonunuzda da birkaç ton açılma yaşandığını göreceksiniz.

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Bal Maskesi

Hem kuruyan ciltlerin nemlenerek daha ışıltılı ve parlak görünmesinde hem de güneş lekelerinin giderilmesinde yardımcı olan bal maskesini hazırlamak da son derece basit. Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler şu şekilde:

  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 yemek kaşığı su
  • 1 adet limon suyu
  • 1 yemek kaşığı bal

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra öncelikle cildimizi güzelce temizleyelim ve ardından toz şeker, içme suyu ve yarım limonun suyunu bir kase içinde karıştıralım. Ardından elde ettiğimiz karışımı cildimizdeki lekelerin yoğun olduğu alanlara sürelim. Yaklaşık 5 dakika kadar beklettikten sonra durulayalım. Cildimizi duru suyla yıkadıktan sonra yarım limonun suyunu ve balı bir kase içinde karıştıralım ve elde ettiğimiz bu karışımı da bir pamuk ya da parmak uçlarımızla cildimize sürelim. Bu kez 20 dakika beklettikten sonra cildimizi durulayalım. Ancak bu maskeyi uyguladıktan sonra güneşe çıkmamanız gerekiyor.