Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Bankacılık sistemi, ekonomimizin dolaşım sistemini oluşturan en önemli mekanizma olarak işlev görüyor. Kredi kartları ve diğer ödeme yöntemlerinin gelişmesine paralel bir biçimde, günümüzde bankaların dahil olmadığı bir alışveriş neredeyse söz konusu değil. Bu durum bankalarda açılan hesap sayılarının ve bankaları kullanan kişi sayısının da yoğun şekilde artmasına yol açıyor.

Bununla birlikte, çeşitli sebepler açılan banka hesapları, ihtiyaç ortadan kalkınca veya başka sebeplerle unutulabiliyor. Dolayısıyla her geçen yıl, unutulan bank hesap sayısı ve hesaplarda unutulan mevduat tutarları da büyük bir hızla artıyor. Her yıl bankalarda unutulan hesaplar, giderek büyük bir sorun haline gelmeye başladı. Bu sebeple var olan zaman aşımı yasasında da değişiklikler yapılması gündemde.

Bankada Unutulan Hesaplar Nerede Tutuluyor?

Günümüzde geçerli olan ilgili mevzuata göre, 10 yıl boyunca işlem görmeyen banka hesaplarında bulunan mevduatların kontrol yetkisi, Yatırımcı Tazmin Merkezi’ ne aktarılıyor. Bankalar on yıl boyunca işlem görmeyen hesapları, aynı isimle TAKASBANK’ ta açtığı hesaplara aktarıyor. Bu aşamadan sonra YTM, hesapların kontrolünü alıyor. YTM’ de biriken bu fon, 1 yıl boyunca hesap sahibinin mevduatına ulaşması ihtimaline karşılık bir tür emanetçilik işlevi görüyor.

Bir yıllık süre sonunda da, hesap sahipleri hesaplarına ulaşmadığında, tüm fon doğrudan hazineye aktarılıyor. Bankalar her yıl, yılbaşından itibaren zaman aşımına uğrayacak olan hesaplarını ilan yoluyla duyuruyor. Her bankanın resmi web platformlarında, zaman aşımına uğramak üzere olan tüm hesapların sorgulanabildiği bir bölüm bulunuyor. Bankalar, 9 yıl hiç işlem görmemiş hesapların sorgulanmasını bir yıl boyunca bu şekilde sağlıyorlar. Hesap sahipleri unuttuğu bir hesap olup olmadığını, isim ve soy isim ile bu sorgulama sayfalarından öğrenebiliyor.

Zaman Aşımına Uğrayan Hesaplar Nereden Sorgulanabiliyor?

Bankalar, YTM’ ye devretmeden önceki yıl boyunca sorgulama sayfaları aracılığıyla, hak sahiplerinin sorgulama yapabilmesini sağlıyor. Ancak TAKASBANK’ ta hesap açılarak, YTM’ ye devredilen hesapları, bir yıl boyunca e-devlet şifrenizi kullanarak sorgulayabiliyorsunuz. Sorgu sonucunda size ait bir hesap olduğunu bulmanız halinde, YTM’ ye başvurarak mevduatınızın hak sahibi olduğunuzu belgeleyebiliyor ve mevduatınızı kullanabiliyorsunuz.