Çantalarımızda, elbiselerimizde, yelek ya da montlarımızda kısacası günlük hayatımızda birçok nesnede kullanmış olduğumuz fermuarlar hayatımızı oldukça kolaylaştıran materyaller arasında yer alır. Ancak kimi zaman da olmadık yerlerde ya da olmadık zamanlarda sıkışarak ya da bozularak bize ne yapacağımızı şaşırtabilirler. Peki böylesi bir durumda fermuarımız bozulduğunda pratik bir şekilde uygulayabileceğimiz bazı yöntemler var mıdır? İşte bozulan fermuarları düzeltmek için deneyebileceğiniz çok basit yöntemler ve detaylar!

Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!

Kurşun Kalem

Fermuarınız sıkıştığında ya da hareket etmediğinde bunun için hemen fermuarın olduğu kıyafeti ya da nesneyi düz bir yere sererek kurşun kalemin ucunu fermuarın dişleri arasında gezdirin. Ardından fermuarınızı ileri geri çektiğinizde işlemeye başladığını göreceksiniz.

Grafitle Kayganlaştırma

Fermuarlarınız sıkıştığında ve yerinden kımıldamadığında uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem de bir kayganlaştırıcı uygulayarak fermuarı harekete geçirmeye çalışmak. Bunun için fermuarın dişlerini yeniden işler hale getirmek için grafit sürmeyi deneyebilirsiniz. Öncelikle kayganlaştırmak için özel olarak yapılan bir grafit çubuğunu ya da yumuşak uçlu bir kurşun kalemi kullanabilirsiniz. Kurşun kaleminizin ucunu fermuarın dişlerine sürdükten sonra dişler aktif bir şekilde hareket edene kadar kürsörü aşağı yukarı oynatabilirsiniz.

Çamaşır Deterjanı Kullanabilirsiniz

Eğer grafit yöntemi ile fermuarınızı çalıştırmayı başaramamışsanız sıra çamaşır deterjanında demektir. Çamaşır deterjanı sayesinde fermuarın açılması için gereken kayganlığı elde edebilirsiniz. Bunun için öncelikle küçük bir kap içine bir miktar deterjan dökelim. Ardından aynı tabağın içine biraz da su ekleyelim. Sonra küçük bir parça pamuk ya da pamuk uçlu bir çubuğu alarak karışıma batıralım ve fermuarın dişleri arasına sürelim. Bu şekilde tüm fermuarı solüsyonla kapladıktan sonra fermuarı zorlamadan açmaya çalışalım. Fermuarımız açılana kadar çok fazla zorlamadan kürsörü ilk pozisyonuna döndürüp çekelim. Bu işlemi fermuarımız akıcı bir şekilde açılana kadar tekrarlayalım.

Kuru El Sabunu

Eğer Ellerinizi yıkaman için kullandığımız katı sabunlar küçüldüğü zaman atıyorsanız bu alışkanlığınızdan hemen vazgeçin. Çünkü geriye kalan küçük sabunları sıkışan fermuarınızın dişlerine sürdüğünüz zaman fermuarın saniyeler içinde açıldığını görecek ve şaşıracaksınız. Bunun için yapmanız gereken tek şey, fermuarın sıkışan kısmının dişlerine kuru sabununuzu ileri geri sürtmek. Ardından fermuarınız eski haline kavuşacaktır.