Yılbaşından bu ayana süregelen hayat pahalılığı nedeniyle, sürekli zam haberleriyle uyanıyoruz. Henüz hızının kesilmesinin güç göründüğü pahalılık nedeniyle, her konuda devlet tarafından özel destekler ve aylıklara iyileştirmeler yapılıyor. Bu olağanüstü süreç nedeniyle asgari ücretlilere ara zam kararı alan kabine, aynı zamanda memur aylıkları ile ek gösterge konusunu da çözüme kavuşturmuştu.
Ancak ek göstergede yapılan düzenleme, bedelli askerlik bedelinden, KYK borçlarına kadar çeşitli konularda ciddi artışlarında olmasına neden oldu. Özellikle KYK borçları, memur kat sayılarının değişmesine paralel olarak yüksek bir oranla faiz artışına maruz kalmıştı. Bu konunun sorun haline dönüşmesiyle birlikte, KYK borçlularından konuyla ilgili bir düzenleme beklentisi oluştu. Beklenen oldu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamayla müjdeli haberi verdi.

KYK Borçlularına Müjde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün kabine toplantısı ardından yaptığı açıklamada; “Kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık” şeklinde müjdeli haberi duyurdu.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Açıklamanın devamında ; “Son dönemde enflasyonun arzu etmediğimiz düzeylere yükselmesi öğrenim kredisi güncellemelerinde beklenmedik rakamların ortaya çıkmasına yol açtı. Haftalar öncesinden ilgili arkadaşlarıma talimatlarımızı verdik. Biraz önceki Kabine toplantımızda kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık. Yani anapara. Bu uygulamadan halen kredi geri ödemesi yapan tüm gençlerimiz yararlanacak. Aldığımız bu kararla toplamda 26 milyar liranın üzerinde bir yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış oluyoruz. Böylece 3 milyon 157 bin gencimizin öğrenim kredisi sorununu kökten çözmüş oluyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren kredi ödemesi başlayacak öğrencilerimiz artık sadece aldıkları kredi rakamı kadar sorumlu olacaklar.’ dedi.

KYK Borçları Ana Para Olarak Ödenecek

KYK kredileriyle öğrenimlerini gerçekleştiren öğrenciler, sadece kullandıkları kredinin anaparası üzerinden borçlu olacaklar. Uzun zamandır büyük bir sorun olan KYK borçluları sorunu, böylece nihayete ermiş oldu. Sürekli değişen enflasyon oranları ve yapılan faiz artışları, henüz yaşama yeni atılmış gençlerin üzerinde büyük bir yük oluşturuyordu. Artık KYK öğrenim kredilerinde faiz ve enflasyon farkı olmayacak.