Saç dökülmesi çoğu kişi için çok ciddi bir problem haline gelebiliyor. Saç dökülmesi genellikle yoğun stres ve beslenmeye dikkate edilmemesi gibi nedenlere bağlı olarak meydana geliyor. Bununla birlikte kalıtsal faktörlerde saç dökülmelerinin önemli nedenleri arasında yer alıyor. Saç dökülmesi probleminde özellikle vitamin ve mineral eksiklikleri çok etkilidir. Çoğu kişinin bilmediği saç dökülmesini durduran ve yeni çıkartan o yöntem kurtarıcı oluyor. İşte o yöntem!

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saçlarda meydana gelen dökülme hızına bağlı olarak çok erken yaşlarda tam veya bölgesel kellik sorunlarıyla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu durumda ciddi bir psikolojik soruna neden olabilmektedir. Özgüven kaybı başta olmak üzere pek çok olumsuz sorunla da mücadele etmek zorunda kalınmasına neden olabiliyor.

Günümüzde yapılan araştırmalara göre saç dökülmesi nedenleri arasında kalıtsal faktörler öne çıkmaktadır. Kalıtsal faktörlere bağlı olarak çoğu erkek, ciddi seviyede saç dökülmesi problemiyle uğraşmak zorunda kalabilmektedir.

Saç Dökülmesine Karşı Doğru Beslenme

Erkekler için meydana gelen saç dökülmesini tamamen durdurmak mümkün olmasa da ciddi seviyede yavaşlatabilmek mümkündür. Bilim insanları tarafından yapılan incelemelerde erkeklerdeki saç dökülmesinde özellikle ergenlik döneminde artış yaşayan testosteron seviyesi çok etkilidir. Bu noktada uzmanlar hayvansal gıda temelli beslenmeyle yüksek yağ testosteron seviyelerinin artmasına neden olabileceği konusunda uyarıyor.

Bu noktada uzmanlar saç tellerinin ihtiyaç duyduğu protein ve B vitaminini almak için erkeklerin yağlı gıdaları tercih etmemelerini öneriyor. Bunun yerine fasulye, mercimek gibi bakliyat ürünleriyle yoğurttan almayı tercih etmelerini öneriyor. Bu ürünler özelinde tercih edilecek bir beslenme programı veya alışkanlığıyla saçlarda meydana gelen saç dökülmesini önemli oranda durdurmak/yavaşlatabilmek mümkündür.

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Saç dökülmelerine karşı bu beslenme programının tercih edilmesi sadece yağ kaynaklı saç dökülmelerine önlem oluşturmaktadır. Özellikle kalıtsal nedenlere bağlı olarak meydana gelen saç dökülmelerinin tamamen durdurulabilmesi açısından etkili olamayacaktır. Bu tip durumlarda bu beslenme alışkanlığının edinilmesi sadece belirli bir yavaşlama sağlayabilmektedir. Avrupa’da yapılan bazı araştırmalara göre bu beslenme alışkanlığını tercih eden kişilerde saç büyümesinin %15 oranında arttırılabildiği de tespit edilmiştir.