Vücutta birkaç dokunun birleşerek oluşturduğu şişlik anlamına gelen ödem birçok kişinin en büyük rahatsızlıklarının başında geliyor. Daha çok bacaklarda, kollarda ve karın bölgesinde görülen ödem aslında vücudun hemen hemen her bölgesinde oluşabiliyor. Daha çok ayakta çalışan kişilerde ve yaşlılarda görülen ödemden kurtulmak için tıbbi tedavinin yanı sıra bazı doğal tedavi yöntemleri de bulunuyor. Eğer siz de ödem şikayeti yaşıyorsanız vereceğimiz tariflerle ödemlerinizden kurtulabilir ve rahatlayabilirsiniz.

Hızlı Ödem Atma Yolları

Vücudunuzun belirli bölgelerinde oluşan ödemler elbette yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkiler. Dolayısıyla bu ödemlerden hızlıca kurtulabilmek için siz de kendi olanaklarınızla ve uygulayacağınız diyetlerle bu durumdan kurtulabilirsiniz. Özellikle beslenme alışkanlıklarınızı buna göre organize edebilirsiniz. Örneğin ödem atmanıza yardımcı olacak bazı besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Taze dilimlenmiş ananas
  • Yoğurt
  • Yeşil çay
  • Kiraz sapı
  • Maydanoz

Ödem İçin Kür Önerileri

Vücudunuzda oluşan ödemlerden kurtulabilmek için evde kendi olanaklarınızla bazı kürler hazırlayabilirsiniz. Bu kürlerden en önemlilerinin tariflerini aşağıda sizler için vereceğiz.

Mısır Püskülü ve Kiraz Sapı

Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler 1 tutam mısır püskülü, 1 tutam kiraz sapı ve 1 litre içme suyu. Tüm bu malzemeleri kaynamış suya atarak 10 dakika kadar demlendirdikten sonra soğuk olarak içebilirsiniz.

Yeşil Çay

Bunun için  ihtiyacınız olan malzemeler sade soda, yeşil çay, dilimlenmiş limon ve 500 ml içme suyu. Suyu kaynattıktan sonra içine yeşil çay ekleyerek 10 dakika demleyin ve soğumaya soğumaya bırakın. Ardından çayınıza sade soda ve dilimlenmiş limonu ekledikten sonra gün içerisinde aklınıza geldikçe tüketebilirsiniz.

Karahindiba Kürü

Vücutta oluşan ödemlerden kurtulabilmenin bir diğer yolu da şifalı karahindiba bitkisinden geçiyor. Bunun için ihtiyacınız olan iki malzemeden birisi 200 ml içme suyu, diğeri ise 2 çay kaşığı karahindiba. Yapmanız gereken şeyse kaynamış suyun içine 2 çay kaşığı karahindibayı eklemek ve 10 dakika demlenmesi için beklemek. Çayınızı demledikten ve soğuttuktan sonra bir bardağa koyarak gün içerisinde tüketebilirsiniz.

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Yeşil Kür Maydanoz

Yeşil kür maydanoz tarifi için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekilde:

  • 1 demet maydanoz
  • 1 adet elma
  • 1 avuç ıspanak
  • 1 adet yeşil salatalık

Tüm bu malzemeleri iyice yıkayalım ve blenderdan geçirelim. Sonra üzerine içme suyunu ekleyelim ve gün içerisinde yavaş yavaş tüketelim.