Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Ziraat Bankası köklü bir tarihe sahip. Uzun süreli bankacılık hizmetleri sırasında, milyonlarca hesap açıldı, çeşitli hesaplar zamanla kapandı, bazıları halen bankacılık hizmetleri almaya devam ediyor. Bununla birlikte, birde açıldıktan sonra bir süre kullanılmış ve unutulmuş çeşitli hesaplar bulunuyor. Bazıları unutulmuş, bazılarıysa sonradan gerekmediği için işlem yapmayan çok sayıda hesap, her yıl 10 yıllık zaman aşımı süresini dolduruyor. Bankacılık Yasası gereği, mevduat hesabı, katılım fonu, emanet ve alacaklarla ilgili, en son işlem tarihinden sonra 10 yıl boyunca işlem görmeyen her hesapta bulunan mevduatlar, Yatırımcı Tazmin Merkezi çatısına devrediliyor. Ziraat Bankası 10 yılı doldurmuş ve işlem yapılmamış hesaplardaki tutarları, ilgili hesap sahibi adına açtığı hesaplarla YTM’ ye devrediyor.

Yatırımcı Tazmin Merkezine Devredilen Fonlara Ne Oluyor?

Şu an yürürlükte olan sistemde, Ziraat Bankası zaman aşımına uğraması muhtemel olan hesaplarla ilgili olarak, resmi web sitesi üzerinden ilanlarla duyurular yapıyor. Süre dolduğunda zaman aşımına uğrayan hesaplardaki tüm fonlar YTM’ye aynı hesap ismiyle aktarılıyor. Yatırımcı Tazmin Merkezi, TAKASBANK ve Merkezi Kayıt Kuruluşu bünyesinde kişi adına açılan hesapları, 1 yıl boyunca emaneten kontrol altında tutuyor. Bu süre zarfında hesap sahibinin ulaşması sonrasında, ilgili birikim kendisine iade ediliyor. Bu süre içerisinde de hesap sahibi ilgili birikimi talep etmediğinde, fonlar Hazineye devrediliyor.

Ziraat Bankası Zaman Aşımına Uğrayacak Hesap Listesi

Ziraat Bankası tarafından zaman aşımına uğraması muhtemel olan hesaplarla ilgili sürekli bir duyuru bölümü bulunuyor. Bu duyuru içerisinde 2022 yılı içerisinde zaman aşımına uğrayacak ve 2023 yılı içerisinde zamana aşımına uğrayacak tüm hesaplar ilan ediliyor. Dolayısıyla isteyen herkes yaptığı küçük bir araştırmayla, Ziraat Bankası’ nda unuttuğu bir hesabı olup olmadığını öğrenebiliyor.

Kişi unuttuğu bir hesabı olduğunu tespit ettiğinde, Ziraat Bankası ile iletişime geçerek, hesap sahibi olduğunu kanıtlıyor. Kanıt sonrasında hesapta bulunan mevduat, hesap sahibine iade ediliyor. Zaman aşımı dolduktan sonraki bir yıl içerisinde de, hesap sahibi Yatırımcı Tazmin Merkezi’ ne ulaşarak birikimini alabiliyor. Bu konuda hazırlanan yeni yasa, bundan sonra zaman aşımından sonra YTM’ ye devredilen paralar için 1 yıllık süreyi de kaldırmayı hedefliyor. Yani unutulan hesaplardaki birikimler, hatırlandığı zaman ne zaman olursa olsun ulaşılabilecek.