Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Bankalar ve bankacılık sistemi, son 20 yıl içerisinde değişen yeni ürünler ve ekonomik sisteme paralel olarak, gündelik yaşamlarımızın vazgeçilmezi durumundalar. Bu süreç içerisinde bankalarda açılan mevduat ve yatırım hesapları, çeşitli sebeplere dayalı olarak belirli bir süre kullanıldıktan sonra unutulabiliyor. Milyonlarca hesap sahibi içerisinde, unutulan hesapların sayısı oldukça büyük bir yekûn oluşturuyor.

Bankacılık Yasası, ilgili konuyla ilgili hazırladığı mevzuatla, 10 yıl boyunca işlem görmemiş hesapların, bankalar tarafından YTM’ ye devredilmesini düzenliyor. Yatırımcı Tazmin Merkezi olarak kurulan bu idare, TAKASBANK’ ta devredilen kişi adına açılan hesaplardan bir fon oluşturuyor. Bir yıl boyunca devredilen hesaplar bu fonda kaldıktan sonra, hesap sahibinin hesabına ulaşmaması halinde Hazineye devrediliyor.

Ziraat Bankası’ nda Zaman Aşımına Uğrayan Hesaplar Ne Oluyor?

Kamu Bankası olan Ziraat bankası’ da ilgili mevzuata uymakla yükümlü bir banka. Dolayısıyla 10 yıl boyunca işlem görmemiş olan hesapları, Ziraat bankası’ da kayıtları saklamak koşuluyla, TAKASBANK’ ta aynı isimle açılan hesaplara aktarıyor. Buna karşın bankaların zaman aşımına uğrayacak olan hesapları, bir yıl öncesinden itibaren ilanen duyurmakla yükümlü oldukları başka bir yasa da bulunuyor.

Dolayısıyla Ziraat bankası, 10 yıllık zaman aşımına uğrayacak tüm hesaplarla ilgili, bir yıl öncesinden başlayarak ilanlar yayınlamak zorunda. Bu ilanlar gazeteler yoluyla yapıldığı gibi, günümüz teknolojisinin faydalarından bir olarak, resmi web platformu aracılığıyla da yapılıyor. Ziraat Bankası zaman aşımına uğrayacak hesaplarla ilgili sorgulamalarınızı sürekli olarak https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bankamiz/ziraatten-duyurular/duyurular/zaman-asimina-ugrayan-mevduat-ve-emanet-hesaplari linki aracılığıyla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bankalarda Zaman Aşımı İçin yeni Düzenleme Yolda

Zaman aşımına uğrayan hesaplarda bulunan mevduatlar, toplamda 11 yıllık işlemsizlik süresi sonunda hazineye devrediliyor ve bu tarihten sonra mevduat sahipleri artık hesaplarına ulaşamıyor. Ancak son birkaç yıldır devredilen tutarların çok büyük rakamlara ulaşıyor olması, bu alanda da yeni düzenleme yapılması ihtiyacını oluşturdu.

Yakın bir zamanda yapılacak yeni düzenleme için çalışmalar sürüyor. Yapılacak düzenlemeyle, vadesiz mevduat hesabı ve yatırım hesabı sahipleri, unuttukları hesaplarında bulunan mevduatlarına zaman aşımı olmaksızın ulaşabilecekler. 10 yıllık süre sonunda YTM’ ye devredilecek bu mevduatlar, TAKASBANK’ ta açılacak hesaplarla bir fon oluşturacak ve hesaplara hatırlandığı her zaman ulaşılabilecek.