Bankacılık sistemi, ekonomik sistemimiz üzerinde 2000’ li yılların başından itibaren değişen teknolojiye de paralel bir biçimde gelişti. Günümüzde çeşitli bankacılık ürünleriyle, bireysel bazda da bankacılık yaşam standartlarımızı oluşturan en önemli unsurlardan biri. Kredi kartları ve banka kartları aracılığıyla yapılabilen ödemeler, bireysel kredi ürünleri, temassız ödeme sistemleri ve benzeri bankacılık ürünleri, sürekli yeni hesapların açılmasına neden oluyor. 

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Artan bu hesap sayıları, kısa zamanlı kullanımlar veya çeşitli nedenler nedeniyle sürekli artan bir oranla unutulabiliyor. S7316 sayılı Kanın çerçevesinde, şu anda 10 yıl boyunca herhangi bir işlem görmediğinde banka tarafından korunsa bile zaman aşımına uğruyor. Ziraat Bankası zaman aşımına uğramak üzere olan hesapları, bir yıl öncesinden itibaren diğer bankalar gibi ilan etmek durumunda. Her yıl Ziraat Bankası zaman aşımına uğrayacak hesapların listesine, https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bankamiz/ziraatten-duyurular/duyurular/zaman-asimina-ugrayan-mevduat-ve-emanet-hesaplari bu link aracılığıyla ulaşabilirsiniz. 

Ziraat Bankasında Zaman Aşımına Uğrayan Hesaplar Ne Oluyor?

10 Yıllık zaman aşımı süresi dolmadan bir yıl önceden itibaren, Ziraat Bankası zaman aşımına uğrayacak hesapları ilan ediyor. Bu süre içerisinde ulaşılmayan 10 yıl boyunca hiçbir işlem görmemiş oluyor. Bu aşamada Ziraat Bankası TAKASBANK’ ta mevduat sahibi adına bir hesap açarak, fonu oraya aktarıyor. Yatırımcı Tazmin Merkezi ya da kısa adıyla YTM tarafından kontrolü sağlanan fonda, 1 yıl boyunca hesap sahipleri yine bu hesaplara ulaşabiliyor. Bir yılın sonunda da hesaplara erişim gerçekleşmediğinde, tüm mevduatlar zaman aşımına uğramış fonlar olarak hazineye aktarılıyor. Yatırımcı Tazmin Merkezi’ ne aktarılmış olan tüm mevduatlar için sorgulamaları, banka banka yapmak yerine doğrudan e-devlet üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. 

Yatırımcı Tazmin Merkezi’ ne Aktarılan Hesaplara Ulaşılabiliyor mu?

YTM’ ye aktarılan hesaplar, bir yıl boyunca fonun idaresinde oluyor. Bu süre içerisinde hesap sahipleri isim üzerinden sorgulama yaparak hesaplarına halen erişebiliyorlar. Sorgulamalar doğrudan e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Dolayısıyla unuttuğunuz bir hesap olup olmadığını öğrenmek için, aralıklarla e-devlet aracılığıyla sorgulama yapmanızı tavsiye ederiz. Hesaplar henüz bankalardayken, bankaların web platformlarını kullanarak sorgulamalar yapmanız gerekiyor. Ancak YTM’ ye aktarılmış unutulmuş hesapların sorgulamasını, e-devlet platformundan gerçekleştirebiliyorsunuz.