Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Ülkemizde geçerli olan Bankacılık Yasası kapsamında, banaklarda açılan mevduat hesaplarının 10 yıl boyunca hiç işlem görmemiş olanlarının içerisinde kalan mevduatlar, YTM’ ye yani Yatırım Tazmin Merkezi’ ne aktarılıyor. Aynı yasanın konuyla ilgili kurallarına göre, bankaların, 10 yıllık sürenin tamamlanması yaklaşan hesapları, duyuru yoluyla ilan etmeleri gerekiyor. Ziraat bankası 10 yıllık işlemsizlik süresi tamamlanmak üzere olan tüm hesapların ve aynı zamanda 1 yıl önce YTM’ ye devri tamamlanmış tüm hesapların ilgililere duyurulmasını, resmi internet platformu aracılığıyla gerçekleştiriyor. Aynı zamanda devri YTM’ ye gerçekleşmiş olan tüm zaman aşımına uğramış hesapların sorgulanabilmesi, e-devlet platformu üzerinden de mümkün oluyor. 

Ziraat Bankası Zaman Aşımına Uğrayacak hesapların Sorgulanması

10 Yıl boyunca işlem görmemiş tüm hesaplarda kalan bakiyelerin YTM’ ye transfer edilmesinden önceki 1 yıl, Ziraat Bankası tarafından duyuru yapılması gereken zaman dilimi olarak yasal mevzuatla belirlenmiştir. Bu çerçevede https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bankamiz/ziraatten-duyurular/duyurular/zamanasimina-ugrayan-mevduat-ve-emanet-hesaplari bu link aracılığıyla ulaşabileceğiniz ve Ziraat Bankası’nın resmi web platformunda bulunan sorgulama sayfası kullanılabiliyor. 

Unuttuğunuz bir hesabınızın olup olmadığını, sadece isim ve soy isim kullanarak bu sorgulama sayfası aracılığıyla hemen yapabiliyorsunuz. Size ait bir hesabın olduğunu tespit etmeniz halinde, bankaya iletişime geçerek, mevduatınıza hemen erişebiliyorsunuz. Ayrıca bankanın ilgili konuda rsmi web platformu üzerinde oluşturduğu sayfalar aracılığıyla, 2022 yılı ve 2023 yılında 10 yıllık zaman aşımı süresini tamamlayacak olan tüm hesaplar için duyurulara ve sorgulama sayfalarına erişiminiz de mümkün kılınmış. 

Ziraat Bankası Zaman Aşımına Uğrayan Hesaplarla İlgili Nasıl Bir Yol İzliyor?

Zaman aşımı süresi 10 yıl olarak yasada belirlenmiştir. Bu çerçevede 10 yıl boyunca bireysel ve yatırım hesapları açıldıktan sonra işlem görmediğinde, bankalar bilgileri saklı kalmak koşuluyla bakiyeyi, TAKASBANK’ ta açılan yeni hesap yoluyla YTM’ ye aktarıyor. YTM’ ye aktarılan hesaplarla ilgili sorgulamalar, aktarıldıktan bir yıl sonrasına kadar E-devlet platformu üzerinden TAKASBANK ve YTM aracılığıyla yapılabiliyor. 

Yatırım Tazmin Merkezi’ ne aktarılan hesaplara erişebilmek için, yine merkezin iletişim numaralarına ulaşmanız gerekiyor. Henüz devri tamamlanmamış bakiyeler 10 yıllık sürenin de tamamlanmamış olması anlamına geliyor. Bu durumdaki hesapların sorgulaması Ziraat Bankası üzerinden yapılıyor ve erişimi de yine banka aracılığıyla yapıyorsunuz.