Sosyal devlet yapısı, iktidarın en çok önem verdiği konulardan biri durumunda. Bu çerçevede özellikle ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesi ve bu kişilere yaşamlarını idame ettirebilmeleri için destekler yapılması iktidar tarafından hassasiyetle takip ediliyor. Özellikle yaşlı kesim için verilen 65 Yaş Aylığı ya da Yaşlı aylığı ve Engelli aylığı olarak bilinen Evde Bakım Aylığı desteklerinden yararlananların sayısı sürekli olarak artıyor. Ramazan bayramı öncesinde, gününden önce aylıkların yatırılması sağlandı ve böylece bayramda ekonomik olarak yaşlı ve engellilerin bir nebze olsun rahatlaması sağlandı. Ramazan Bayramı öncesinde yaşlı aylığı olarak 883 milyon, Engelli Aylığı olarak 653 milyon hesaplara aktarıldı.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Yaşlı Aylığı Nedir, Nasıl Başvurulur?

Yaşlı aylığı olarak bilinen 65 Yaş Aylığı, 65 yaşını doldurmuş ve sosyal güvencesi olmayan kişilere ödenen bir destek. Aylık olarak verilen destekten faydalanacak kişinin, herhangi bir mülke ve gelire sahip olmaması gerekiyor. Aynı zamanda herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı bir gelirinin de olmaması gerekiyor. Bu durumdaki kişilerin yaşamlarını idame ettirebilmeleri için,2022 yılı için 1.296 TL aylık olarak ödeniyor. Başvuru sahibinin ikamet ettiği hane de, kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 3’te 2’ sinin altında olması koşulu aranıyor. Başvurular Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları aracılığıyla ya da e-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor. Kişinin hak sahibi olduğu belirlendikten sonra, her ay düzenli olarak ödemeler hesaplara aktarılıyor.

Engelli Aylığı Nedir, Nasıl Başvurulur?

Engelli Aylığı olarak da bilinen Evde Bakım Aylığı, % 40 ile üzerinde engelli olduğunu, Sağlık raporuyla belgeleyen tüm vatandaşlarımıza ödeniyor. Aylık olarak ödenen tutar, bu durumdaki kişilerin ailelerinin yanında daha kolay ve rahat yaşayabilmelerini sağlamayı hedefliyor. Doğrudan bakıma muhtaç olan engellilerin, yakınları da engelli yakını maaşı olarak bilinen Evde Bakım Aylığı alabiliyorlar. Engellilerin % 40 ile 69 arasında olanları için 2022 yılında 842,81 TL olarak aylık düzenli destek alıyorlar. Sağlık raporuyla % 70 ve üzeri engelli olduğu belirlenen kişilerse 2022 yılı için 1.055 TL olarak aylık düzenli destek alabiliyorlar. Başvurular e-devlet şifresiyle internet aracılığıyla ya da doğrudan Sosyal dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları aracılığıyla yapılabiliyor.