Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Bankalar size güvenip güvenmeme kararını kredi notunuza bakarak veriyorlar. Ayrıca bu kredi notu sadece 1 banka için değil, tüm bankacılık sektöründe geçerli oluyor. Eğer daha önceden aldığınız kredi ürünlerini ya da kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemediyseniz kredi notunuz oldukça düşük olacaktır ancak elbette kredi notunuzu yükseltmek ya da kara listede yer alıyor olsanız bile bu listelerden çıkmak mümkün. Kredi notunu yükseltmek biraz zorlayıcı ve sabır gerektiren bir süreç olsa da imkansız değil!

Kredi Notlarının Karşılığı Nedir?

Kredi notunuzu nasıl yükseltebilirsiniz konusuna geçmeden önce, kredi notlarının karşılığı nedir ona bakmamız gerekiyor. 5 farklı müşteri tipi ve bu tiplere göre bankaların size bakış açısını aşağıda anlatmaya çalıştık:

  • 0-699: Eğer kredi notunuz 0 ile 699 arasındaysa, bankalar sizleri "çok riskli" olarak konumlandırır ve sizlere kredi vermek istemezler. Kredinin dışında kredi kartı da alamazsınız, bu tip kişiler bankaların "kara liste" ismi verilen listelerinde en riskli grupta yer alır.
  • 700-1099: Eğer kredi notunuz 700 ile 1099 arasındaysa bankalar tarafından "az riskli" olarak görülürsünüz. Başvurduğunuz kredileri kolaylık alamasanız da, kredi ya da kredi kartı için bankalar sizden teminat, kefil ya da ipotek talep edebilir.
  • 1100-1499: Eğer kredi notunuz 1110-1499 puan aralılığında yer alıyorsanız kredi alma şansınız, gelirinize bağlı olacaktır. Geliri yüksek olan kişiler, gelirlerini bankaya sunduktan sonra kredi kullanabilme şansına kefil ile sahip olabilir.
  • 1500 - 1699: Eğer kredi notunuz 1500 ile 1699 arasındaysa, bankaların güvendiği kişiler arasındasınızdır.
  • 1700 - 2000: Eğer kredi notunuz 1700'ün üzerindeyse bankalar tarafından "en güvenilir" kişiler arasında yer alırsınız. Bankalar tarafından özel faiz oranlarıyla birlikte kredi ya da yüksek limitli kredi kartı alabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunun karşılık geldiği anlamları öğrendikten sonra neler yapabiliriz buna bakmamız gerekiyor. Eğer sizin de kredi notunuz düşükse ve bankalar size kredi vermekten çekiniyorsa; yüksek gelir beyanı yaparak, kefil göstererek, teminat gösterek ya da gayrimenkullerinizi ipotek yaptırırak bankalar tarafından güvenirliğinizi arttırabilirsiniz. Ayrıca kira gibi pasif gelir kaynaklarınız varsa bunlar sayesinde de bankaların güvenirliğini arttırabilirsiniz. Tabii bunlardan daha önce bankalara borcunuz varsa onların hepsini ödemelisiniz.