Araç fiyatlarında yaşanan artışlar ile birlikte 2022 yılında vatandaşların araba sahibi olma hayallerini başka bir zamana ertelemek zorunda kalmasına neden oluyor. 2022 otomobil fiyatları artışı altında yatan en önemli nedenlerden birisi de ÖTV oranları oldu. Devlet ÖTV’siz araç alım fırsatı sunuyor. O kişiler 0 km araç satın alımlarında ÖTV ödemek zorunda kalmıyor. Daha uygun fiyata araç satın alma fırsatı sunan ÖTV’siz araç alım fırsatından kimler yararlanabilir?

ÖTV’siz Araç Alınabilir Mi?

2022 yılında artan araç fiyatlarının altında yatan nedenler arasında Dolar/TL paritesindeki yükseliş ve enflasyon artışı gibi görünüyor. Ancak 2022 araç fiyatlarındaki artışın en önemli nedenlerinden birisi de otomobile gelen ÖTV zamları oldu. ÖTV oranları uygulanmadan önce çok daha uygun fiyatlara satın alınabilen otomobilleri, ÖTV ödemeden alınabilir mi? en çok araştırılan sorulardan oluyor. Günümüzde ÖTV’siz araç alabilmek mümkündür. Ancak devlet tarafından sağlanan ÖTV’siz araç alım fırsatından yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor.

ÖTV’siz Araç Alım Fırsatından Kimler Yararlanabilir?

ÖTV’siz araç alım fırsatı devlet tarafından engelli vatandaşlara sağlanan bir haktır. Engelli vatandaşlar engellilik oranlarına göre ÖTV’siz veya ÖTV indirimli olarak otomobil satın alabilme imkanına sahip olabilmektedir. Devlet engelli vatandaşlar için ÖTV’siz araç alım fırsatı sunuyor. ÖTV’siz araç satın alabilmek için vatandaşın mutlaka %90 ve üzeri engelli raporuna sahip olması gerekiyor. Bu engelli raporunun da mutlaka hastanelerin sağlık kurulları tarafından içerisinde “araç kullanabilir” ibaresi ile birlikte hazırlanmış olması gerekmektedir.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Engellilik oranı %90 altında olan engelli vatandaşlar ise ÖTV ödemeden araç satın alamıyor. Ancak engelli vatandaşlar için devlet tarafından sağlanan ÖTV indirimi hakkı bulunuyor. ÖTV indirim hakkı ise %40 ile %90 aralığında engelli raporuna sahip olan vatandaşlar için sunulmaktadır. H sınıfı ehliyet sahibi olan ve %40 ile %90 arasında engelli raporu olan vatandaşlar ÖTV indiriminden yararlanabiliyor.
ÖTV’siz araç satın alımı ve ÖTV indirimi desteği engelli vatandaşlara sadece sıfır km otomobil satın alımlarında sağlanmaktadır. Ayrıca araç satış bedeli en yüksek 450.000 TL’ye kadar olan araç alımlarında bu haktan yararlanılabiliyor.