Özellikle son bir yıl içerisinde belki de piyasalarda en büyük fiyat artışları konut fiyatlarında yaşandı denilebilir. Gerek kiralarda gerekse konut satış fiyatlarında oldukça fahiş artışlar yaşanırken, birçok kişi yatırım yapmak ya da kiradan kurtulmak için bir şekilde konut almak istiyor. Fakat yaşanan bu fiyat artışları konut alımı konusunda istekli olan tüketicileri caydıran en büyük neden oldu. Yüksek fiyatlar karşısında nakit eksiği olan vatandaşlar ise bankalardan konut kredisi çekmek konusunda da çekimser kaldı. Çünkü alıcılar için bankalardan yüksek faizle yüksek tutarlarla borçlanmak da büyük bir risk anlamına geliyor. Ortaya çıkan bu çıkmaz durumunda ise SGK'nın faizsiz konut kredisi özellikle dar gelirli ihtiyaç sahipleri için büyük bir avantaj sağlamış oldu. İşte SGK'nın faizsiz konut kredisine dair merak edilenler ve detaylar!

Kimler Yararlanabiliyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan faizsiz konut kredisi, konut almayı düşünen birçok dar gelirli vatandaşın merakla araştırdığı konular arasında yer alıyor. Ancak söz konusu krediden yararlanabilmek için belirli şartların sağlanmış olması gerekiyor. SGK tarafından sunulan kredi desteğinden yararlanabilecek olan kişiler, yasal olarak şu şekilde açık bir şekilde belirtilmiş durumda:

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli
  • Harp ya da vazife malulü olduklarından dolayı kendilerine aylık bağlananlar veya bu kişilerin dul ve yetimleri
  • Harp veya vazife malullüğü aylığı alırken faizsiz kredi hakkını kullanmadan vefat edenlerin dul ve yetimleri
  • Harp veya vazife malulü sayılan kişilerden sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam eden kamu görevlileri ve
  • 15 Temmuz Gazileri SGK'nın faizsiz konut kredisinden yararlanabiliyor.

Eğer burada sayılan hak sahiplerinin ölümü halinde dul eşi, eğer eşi hayatta değilse çocuklardan en az birisi, çocuk yoksa öncelikle ana veya baba olmak üzere bu kredi imkanından yararlanabiliyor.

Nasıl Başvurabilirsiniz?

SGK'nın faizsiz olarak sunmuş olduğu konut kredisinden yararlanabilmek için gerekli kriterleri taşıyorsanız, öncelikle ‘Hak Sahipliği Belgesi’ ve ‘TOKİ Kampanya Hak Sahipliği Belgesi’ni temin ederek başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz. Eğer SGK’dan aylık alıyorsanız TOKİ tarafından ‘Faizsiz Konut Kredisi Hak Sahipliği Müstahaklık Bilgisi Sorgulaması’ direkt olarak yapılabilir. Söz konusu sorgunuz yapıldıktan sonra yukarıda belirtilen belgelerinizle birlikte size en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.