O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Erken emeklilik konusu her dönem olduğu gibi şimdi de gündemden düşmüyor. Her sigortalı için erkenden emekliliğine kavuşmak, en büyük hayallerden birisi oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) ise vatandaşın erken emekli olabilmesine yardımcı olacak özel koşullara sahip erken emeklilik fırsatları sunuyor. İşte o fırsatlardan birisi de 1999 ve öncesi sigorta girişli olmaktır. Bu tarihten önce sigorta girişli olanlar erken emekli olabiliyor. İşte 1999 ve öncesi sigortalı olmakla gelen erken emekliliğin şartları!

1999 ve Öncesinde SGK Girişi Olanların Avantajları

Günümüzde Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından sigorta ve emeklilik sistemleri üzerinde çağın koşulları çerçevesinde çeşitli düzenlemeler yapılıyor. Bu düzenlemeler köklü değişiklikleri kapsadığından bazı noktalarda bazı vatandaşlar için kazanılmış hakların kaybedilmesine neden olabiliyor. İşte onlardan birisi de 8 Eylül 1999 tarihinde yapılan SGK düzenlemesidir. Bu düzenlemeyle emeklilik hesaplaması konusunda hak kayıpları yaşayan 1999 ve öncesi SGK girişlileri için erken emeklilik fırsatı getirildi.

SGK tarafından sağlanan erken emeklilik fırsatının yanı sıra 8 Eylül 1999 ve öncesinde SGK girişi olanların asgari ücret tutarından daha yüksek prim tutarı ödemesi yapmış oldukları için erken emeklilikte de emekli maaşı tutarları daha yüksek oluyor.

1999 ve Öncesinde SGK Girişi Olanların Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

1999 ve öncesinde sigorta girişi bulunan kişiler, SGK tarafından belirlenen bazı şartları tamamlamış olmaları halinde erken emeklilik için hemen başvuru yapabiliyor. İşte 1999 ve öncesinde sigorta giriş olanlara erken emeklilik hakkı getiren o şartlar;

  • Sigorta başlangıcının 8 Eylül 1999 ve öncesinde olması gerekiyor.
  • 15 yıllık sigorta süresinin tamamlanmış olması gerekiyor.
  • 3600 prim günü yani 10 yıl prim ödemesi yapmış olması gerekiyor.

Şeklindedir. Bu 15 yıllık hizmet süresi 3600 gün prim ödemesi şartlarını da mutlaka 9 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında tamamlamış olması gerekiyor.

Bu şartları tamamlayan 1999 ve öncesi SGK girişliler, erken emeklilik için SGK’ya başvuru gerçekleştirebiliyor. Üstelik başvurusu hemen onaylanan kişiler, asgari ücretten yüksek olan sigorta primleri sayesinde daha yüksek emekli maaşı alabiliyor.