Hayat pahalılığıyla mücadele edilen 2022 yılında, yeni zamlarda kapıda. Vatandaşların temel ihtiyaç ürünlerini dahi karşılamakta zorlanmasına neden olacak seviyede ürünlerde fiyat artışları yaşanıyor. Özellikle en temel ihtiyaç olan ekmek fiyatı 5 TL’ye kadar çıkmıştı. Şimdiyse ekmek fiyatları ile ilgili yapılan açıklamalar vatandaşın moralini bozdu. Zira yapılan açıklamalara göre ekmeğe yeni zam geliyor. İşte ekmek fiyatlarındaki son gelişmeler.

Ekmek Fiyatlarına Yeni Zam Geliyor

2022’de yaşanan enflasyon artışı ve diğer sektörel problemler, ciddi bir hayat pahalılığı getirmişti. Her kalem üründe fahiş fiyat artışlarının yaşandığı 2022 yılında ekmek fiyatları da 5 TL seviyesine çıkmıştı. 5 TL gibi dev bir fiyata ulaşan ekmek ile ilgili olarak maliyet artışları yeniden gündeme geldi. Buna göre yapılan açıklamalara göre 2022 yılı bitmede ekmek fiyatlarına yeni zam göründü.

Ekmek üreticisi, son dönemde un başta olmak üzere üretim maliyetlerinde meydana gelen fiyat artışlarının zorunlu olarak ekmek fiyatlarına yansıtılmasının kaçınılmaz olduğu belirtildi. Özellikle bu konuya ilişkin olarak “Emek Üreticileri İşverenleri Sendikası” tarafından bir açıklama yapıldı.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Sendika Başkanı Cihan Kolivar tarafından yapılan açıklamada, ekmeğe yeni zam sinyalleri verildi ve vatandaşları endişelendirdi. Kolivar, yaptığı açıklamada 210 gram olan bir ekmek için üreticinin maliyetinin 5.70 TL seviyesine kadar çıktığı belirtildi. Bu nedenle de çok kısa vade içerisinde ekmek fiyatları 6 TL seviyesine çıkabilir.

Ekmek 7 TL’yi Bulabilir

Emek Üreticileri İşverenleri Sendikası Başkanı Kolivar yaptığı açıklamasında Türkiye’deki şu an devam eden süreçte ekmek üretim maliyetlerine ilişkin veriler paylaşıldı. Söz konusu veriler göz önüne alındığında ekmek üreticilerinin  ve fırınların ciddi bir zarar istatistiği ile karşı karşıya kaldığını belirtti. Buna rağmen ekmek fiyatları için yeni zam yapılmamış olduğunu ancak yakın vadede ekmeğe zam gelmesinin kaçınılmaz olduğunu belirti. Bu çerçevede de ekmek fiyatlarının 6 TL seviyesine çıkacağını ve hatta bunun bile maliyetleri kurtarmaya yeterli olmadığını belirtti. Bu nedenle fırın esnafı için ekmek fiyatlarının 7.5 TL’den az olmaması gerektiğine dikkat çekti.