Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, muhalefetin 'Servet Transferi' dediği Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarına bugüne dek yaklaşık olarak 91,6 milyar TL tutarında destek ödendiğini söyledi. Hazine tarafından desteklenen Kur Korumalı Mevduat hesabına son olarak da 6.6 milyar daha gitmiş durumda. İşte haberin detayları!

Büyüme Hedefi Yüzde 5

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bugün yapmış olduğu bütçe sunumunda Hazine'nin de desteklemiş olduğu Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarına ödenen meblağa ilişkin bir açıklamada bulundu. Bakan Nebati bugüne kadar KKM hesaplarına yaklaşık olarak 91,6 milyar TL destek ödendiğini söyledi. KKM’nin bütçeye yüküne dair de açıklamalarda bulunan Bakan Nebati, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın geçtiğimiz haftalarda açıklanan verilerine göre eylül ayı itibariyle 85 milyar TL’ye kadar çıktığını da belirtti. Eylül sonundan bugüne kadar ise Hazine’den kur korumalı mevduata 6,6 milyar lira daha harcandı. Bakan Nebati yapmış olduğu açıklamalarda bunu yanı sıra '2023 yılında da dengeli görünümünü koruması beklenen ekonomik büyümenin yüzde 5 olması hedeflenmektedir' dedi.

Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

EYT ve İstihdam Açıklamaları

Son zamanlarda herkesin heyecanla beklemiş olduğu Erken Yaşta Emeklilik (EYT) açıklamalarına dair de bilgi veren Bakan Nebati, EYT ile ilgili düzenleme için verdiği iddia edilen tarih konusunda ise Maliye Bakanlığı kaynakları tarafından yalanladı. Ekonominin son istihdam seviyelerine ilişkin rakamlar da TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre toplam istihdam seviyesi eylül itibarıyla 31,4 milyon kişiye vararak tüm zamanların zirvesine ulaştı. Ağustos ayından itibaren de işsizlik oranı son 8 yılın en düşük seviyelerine gerileyerek yüzde 9,9 olarak gerçekleşti. İhracat konusunda ise 2022 yılının her ayında rekor kırılarak Ekim ayında yıllıklandırılmış 253 milyar doları aştı. Bu rakamsa Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesi anlamına geliyor. Diğer yandan Merkez Bankası rezervlerinde de ciddi artışlar meydana gelmiş durumda. Buna göre Merkez Bankası'nın brüt rezervleri yılbaşına göre 3 milyar doların üzerinde artış sağlayarak 28 Ekim itibarıyla 114,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu bilgileri veren Bakan Nebati ayrıca vatandaşların pahalılık sorunu karşısındaki durumuna da değindi. Konuya dair Bakan Nebati; 'Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artan hayat pahalılığı nedeniyle vatandaşlarımızın karşılaştığı sıkıntıların elbette farkındayız. Alım güçlerinde gerçekleşen kaybın önüne geçmek için hükümet olarak üzerimize düşen hiçbir sorumluluktan kaçmıyoruz.' dedi.