İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), başkanının yargılandığı dava görülmeye başlanıyor. İBB başkanı Ekrem İmamoğlu, son yerel seçimlerde “Yüksek Seçim Kurulu(YSK)” başkanına yönelik hakaret suçlaması nedeniyle yeniden hakim karşısına çıkıyor. Peki İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yargılandığı davanın detayları neler?

Savcıdan Siyasi Yasak ve Hapis Cezası Talebi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), başkanı Ekrem İmamoğlu, son yerel seçimlerde “Yüksek Seçim Kurulu(YSK)” başkanına yönelik hakaret içerikli söylemleri nedeniyle mahkemeye verilmişti. Ekrem İmamoğlu’nun yargılama sürecine bugünde devam ediliyor. Daha önce ileri tarihe ertelenen dava çerçevesinde bugün gerçekleştirilecek duruşmanın İstanbul’da bulunan Kartal Anadolu Adliyesi’nde gerçekleştirileceği belirtildi. İBB başkanı Ekrem İmamoğlu, bugünkü duruşmada da yargılanmaya devam edilecek.

Önceki duruşmada savcı tarafından Ekrem İmamoğlu’na yönelik olarak mahkemeden 4 yıl 1 ay hapis cezası talebinde bulunmuştu. Ayrıca savcı davada sanık durumunda bulunan Ekrem İmamoğlu için “Türk Ceza Kanunu’nun(TCK)” 53.maddesi çerçevesinde “siyasi yasak” uygulanması gerektiği yönünde bir talepte bulunmuştu.

Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!

Ekrem İmamoğlu’ndan Açıklama

İBB başkanı Ekrem İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, dava ve duruşmaya ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. Avukat Kemal Polat yaptığı açıklamada bugün gerçekleştirilecek duruşmada tanık dinleme, delillerin toplanması ve diğer usulü işlemlerin sona erdirilmesi ile ilgili olarak ısrarcı bir yaklaşım sergileyeceklerini dile getirdi. Hatta Polat yaptığı açıklamasının devamında mahkeme tarafından bir karar verilmesi gerekliliğinin hasıl olduğuna da dikkat çekildi.

Ekrem İmamoğlu’na Neden Dava Açıldı?

Son dönemde gündemi meşgul eden en önemli siyasi konular arasında Cumhurbaşkanlığı seçimleri için muhalefetin adayının kim olacağı konusu olmuştu. Ayrıca İBB başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yargılanması da bu süreçte gündemde kalmaya devam ediyor. İBB başkanı 30.10.2019 tarihinde Fransa’nın “Strasbourg” şehrinde gerçekleştirilen “Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi” etkinliğindeki konuşmasından mütevellit, dava edilmişti.

İmamoğlu, etkinlikteki konuşmasında seçim döneminde kamu kaynaklarının iktidar elinde sınırsızca kullanıldığı, kampanya süresince toplumun bölündüğü ve kutuplaşmaya yol açan dilin tercih edildiği belirtilmişti. Hatta konuşmasının devamında Cumhurbaşkanı ve kabine üyeleri tarafından seçim yasaklarının dikkate alınmadığı hareketlerin ve uygulamaların gerçekleştirildiğini de belirtmişti.