Türkiye gündemine bomba gibi düşen mahkemenin İmamoğlu kararı, uluslararası gündemde de kendisine yer buldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün görülen duruşmada hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme ayrıca İmamoğlu’nun siyasi yasak cezası almasına karar verdi. Mahkemenin aldığı karar uluslararası basında da kendisine geniş yer buldu. Haberlerde cumhurbaşkanlığı seçimleriyle mahkeme kararı ilişkilendirildi. İşte dış basındaki İmamoğlu’na gelen siyasi yasak kararının öne çıkanları!

Mahkemeden İmamoğlu’na Siyasi Yasak Kararı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, “Yüksek Seçim Kurulu(YSK)” başkanına hakaret ettiği gerekçesiyle görülen davada son karar dün açıklandı. Dün görülen son duruşmada mahkeme, İmamoğlu’nu suçlu bularak 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme tarafından ayrıca savcı mütalaasında belirtilen “siyasi yasak” kararının onaylanmasına da karar verildi. Böylelikle İmamoğlu için mahkemeden hapis ve siyasi yasak kararı çıktı.

Yabancı Basında Gündem İmamoğlu

Mahkemenin aldığı hapis ve siyasi yasak kararı dış basında da geniş bir yer buldu. Dış basında özellikle Guardian tarafından söz konusu habere geniş yer verildi. İngiliz gazete The Guardian tarafından mahkeme kararı ana muhalefetteki kilit isimlerin üzerindeki baskının arttırılması yönündeki ciddi yaklaşımlardan birisi olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca gazetede HDP ve Canan Kaftancıoğlu davalarına da atıfta bulunuldu.

Uluslararası gazetecilik kuruluşlarından Financal Times tarafından da mahkeme kararına yer verildi. Gazete uzun süredir ekonomik krizle boğuşan Türkiye’de 20 yıldır iktidar olan AKP’nin halen ülkenin en büyük partisi konumunda olduğu belirtildi. Gelecek yıl gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde İBB başkanı İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en büyük rakibi olduğuna dikkat çekildi. Gazete İmamoğlu kararı üzerinden Erdoğan’ın İBB başkanlığı yaptığı dönemde aldığı cezaya da atıfta bulundu.

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

Independent gazetesi ise Erdoğan’ın gelecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde karşısına çıkabilecek en güçlü adayın İmamoğlu olduğuna vurgu yapıldı. Mahkeme tarafından alınan kararında söz konusu seçimlere yönelik bir hamle olabileceğine dair atıfta bulunuldu.

New York Times’tan, Erdoğan’a otoriterlik suçlaması geldi. İktidarını güçlendirebilmek ve rakiplerini baltalamak için makamının nüfusunu etkin biçimde kullandığı vurgusunu yaptı.