2022 yılı başı itibariyle Türkiye’de uygulanmaya başlanan kademeli elektrik faturası, vatandaşın faturalarında ciddi artışa neden oldu. Ayrıca Ocak ayı başından beri gelen elektrik zamlarıyla birlikte elektrik faturalarında ciddi bir artış söz konusu oluyor. Artan elektrik faturalarını düşürmek isteyenler elektrik faturasını azaltmanın yolları konusunda araştırma yapıyor. Peki uzmanlar elektrik faturasını düşürmek için yapılması gerekenler konusunda ne diyor? Detaylar haberimizde!

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Enerji Verimliliği Olan Cihazlar Alınmalı

Elektrik tüketimini düşürmenin en etkili yolu tabii ki en az seviyede elektrik tüketimi gerçekleştiren ürünler kullanmaktır. Bu nedenle uzmanlar 2022 yılında elektrik faturalarını düşürmek için daha pahalı modeller olan “A”, “A+”, “A++” ve A+++” gibi tasarruf sınıfına sahip olan cihazların alınmasını öneriyor. Çünkü bu tip cihazlar zaman içerisinde sağladığı elektrik faturasındaki tasarruf sayesinde kısa sürede kendisini amorti ediyor.

Günlük Tüketim Saatlerine Dikkat Edilmeli

Uzmanlar, akıllı elektrik saatlerinin sağladığı avantajları kullanmaya ve dezavantajlarına dikkat etmeye daha fazla hassasiyet gösterilmesini belirtiyor. Özellikle Türkiye’de 2022 yılı itibariyle en yüksek limitten ücretlendirmenin yapıldığı elektrik tarifesi saatleri 17.00 ile 22.00 saatleri arasında gösteriliyor. Bu saat dilimleri içerisinde elektrik tüketiminin yüksek olması, doğal olarak elektrik faturasının da diğer saatlerdeki tüketimlere göre çok daha fazla artmasına neden oluyor.

Elektrik faturasını azaltmanın yolları arasında mutlaka çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi gibi ev teknolojisi cihazlarının bu saatler dışında kullanımının gerçekleştirilmesi gerekiyor. Özellikle de akşam 22.00’dan sabah 05.00 saatlerine kadar olan zaman dilimi bu tip ürünlerin çalıştırılması için çok daha tasarruflu bir tercih oluyor.

Ütü Çamaşırlar Nemliyken Yapılmalı

Uzmanlar özellikle kalabalık aileler için ütü işleminin oldukça yüksek elektrik tüketimine neden olduğuna dikkat çekiyor. Yoğun şekilde yapılan ütüdeki tüketimin düşürülebilmesi için uzmanların önerisi çamaşırların nemli olduğu zaman ütülenmesidir. Çünkü nemli olan çamaşırlar çok daha hızlı bir şekilde kırışıklıklarından arınacaktır. Tamamen kurumuş olan çamaşırların kırışıklıklarını düzeltmek ve yeniden şekillendirebilmek daha fazla vakit gerektiriyor. Bu durumda tüketilen elektrik miktarının doğal olarak ciddi seviyede artış göstermesine neden olabiliyor.