2022 elektrik faturası zammı ve yanı sıra yeni geçiş yapılan kademeli elektrik tarifesi, vatandaşın elektrik faturalarında %200 oranında bir artış sağladı. Böylesine yüksek bir fatura artışı karşısında vatandaşlar faturalarının düşürmek için yöntem arayışında bulunuyor. İşte Uzmanlardan elektrik faturasını azaltmanın yolları!

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Ekonomik Saatlere Dikkat Edilmeli!

Uzmanlar elektrik faturasının yüksek gelmesinden şikayet edenler için uzmanların ilk önerisi elektrik saatlerindeki günlük tüketim indirimleridir. Türkiye’de elektrik saatlerinde günlük tüketim saati aralıklarına göre değişen ücretlendirme uygulaması bulunuyor. Buna göre Türkiye’de 06.00 ile 17.00 saatleri arasındaki “gündüz dönemi” elektrik tüketiminin en yüksek maliyete neden olduğu zaman dilimi olarak değerlendiriliyor. Bununla birlikte uzmanlar günlük elektrik tüketiminde yoğunluğun 17.00 ile 22.00 arası “puant dönemi” veya 22.00 ile 06.00 saatleri arasındaki “gece dönemi” olması gerektiği belirtiliyor.

Bu nedenle uzmanlar gece 22.00’den sonra çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi elektronik ürünlerin kullanılması öneriliyor.

Fişler Prizden Çekilmeli!

Uzmanların elektrik faturasını azaltmanın yolları konusunda tüketicilere en fazla önerdiği konulardan birisi de fişlerin prizden çekilmesidir. Kullanılmayan ışıkların kapatılması, ampul seçiminin tasarruflu olması, enerji verimliliği sağlayan cihazlar kullanılması önerilmektedir. Bunun dışında;

  • Sıcak su deposu ve boru yalıtımları,
  • Bina yalıtımları,
  • Radyatörlerin önünün her zaman açık tutulması,
  • Gün ışığının en verimli şekilde değerlendirilmesi,

Gibi hususlarda dikkatli olunması gerekiyor. Böylelikle gün içerisinde tüketim değerlerini minimalize ederek, elektrik faturalarının da çok daha düşük seviyeye indirilebilmesi mümkün olur.

Elektronik Ürünler işlevsel Kullanılmalı!

Elektrik faturasının yüksek gelmesinden şikayet edenler için uzmanların en temel önerisi elektronik ürünlerin verimli bir şekilde kullanılması önerilmektedir. Özellikle de ütü yaparken çamaşırların tamamen kuru olmasının yerine nemli olması önerilmektedir. Bunun dışında ütü yaparken son kısımda fişten çekilerek, kalan çamaşırların ütülenmesinin tercih edilmesi gerekiyor.

Termostatlarda ısı seviyesinin en yüksek 50 derece olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Elektrikli ısıtıcılarda su sızıntılarına ise ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir. Böyle durumlarda kesinlikle göz ardı edilmemesi ve gerekli olan müdahalelerinin gerçekleştirilmesinin sağlanması gerekir. Akşam saatlerinde kombiyi tamamen kapatmak yerine enerji tasarrufu modunda kullanılması gerekiyor.