Devlet, elektrik yardımı desteğini 2022 yılında arttırdı. Kapsamı da genişletilen elektrik yardımı desteğiyle birlikte ihtiyaç sahibi vatandaşların elektrik faturalarına yardımcı oluyor. Elektrik faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşlar için sunulan elektrik desteğinden kimler yararlanabilir? Elektrik desteği başvurusu nereye yapılıyor? Detaylar haberimizde!

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Devletin Elektrik Desteği Nedir?

Devlet tarafından sunulan elektrik desteği, belirli koşullara sahip olan vatandaşlara yönelik olarak gerçekleştiriliyor. Devletin elektrik yardımı desteği Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2019 yılından beri uygulanmaktadır. 2022 yılında elektrikte geçilen kademeli elektrik faturası ve gelen 2022 elektrik zamları nedeniyle artan elektrik faturaları nedeniyle yardımın kapsamı genişletildi. Ayrıca devlet 2022 elektrik desteği için artışta yaptı. Elektrik yardımı desteğinden yararlanabilmek için vatandaşların başvuru yapmalarına da gerek bulunmuyor. Otomatik olarak sağlanan elektrik desteğinden yararlanabilmesi için belirlenen koşullar açıklandı. İşte o koşullar!

Elektrik Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Devletin sunduğu elektrik desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşların bazı koşulları karşılamaları gerekiyor. Bu koşullar arasında ise kronik sağlık sorunları nedeniyle evde bakım aylığı alan ve medikal cihaz kullanmak zorunda kalınması yer alıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları(SYDV) üzerinden düzenli olarak yardım ve aylık alanlar, devletten elektrik desteği yardımı alabiliyor.

Elektrik Desteği Nasıl Alınır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen elektrik yardımı koşullarına sahip olan ve hak sahipliği bulunan vatandaşların yararlanabildiği bu desteği alabilmek için işlemler basit şekilde gerçekleştiriliyor. Elektrik yardımı başvuru işlemleri e-Devlet sistemi üzerinden, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlükleri ile SYDV’ler aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir.
Elektrik yardım desteği hak sahipliği bulunan vatandaşların ödemeleri PTT aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle de hak sahibi olan vatandaşlar T.C. kimlik kartları veya nüfus cüzdanları ile birlikte en yakın PTT şubelerine elektrik faturaları ile birlikte gitmeleri gerekiyor.

Elektrik Desteği Ne Kadar?

2022 elektrik desteği tutarları da bakanlık tarafından arttırıldı. Buna göre hanede yaşayan kişi sayısına göre elektrik yardımı yapılıyor. Bakanlık tarafından yapılan elektrik yardımının tutarı hanede 1 veya 2 kişi yaşıyorsa 103 TL, 3 kişi yaşıyorsa 137.33 TL, 4 kişi yaşıyorsa 171.67 TL ve  5 kişi yaşıyorsa 206 TL olarak gerçekleştirilmektedir.