Elektrikte kademeli tarifeye geçiş ve 2022 elektrik zamlarıyla birlikte vatandaşın elektrik faturaları iyice arttı. 2022 yılında bir önceki yıla oranla elektrik faturalarında %200’e ulaşan bir artışın yaşanmasının ardından devlet elektrik yardımı kapsamını genişletti. 2022 yılında devletin sunduğu elektrik yardımı ile birlikte elektrik faturalarını ödemekte güçlük yaşayan vatandaşlara destek olunuyor. Peki devletin sunduğu elektrik yardımı nedir? Elektrik yardımından kimler yararlanabilir? Ve 2022 elektrik yardımı ne kadar? Sorularının yanıtları haberimizde!

Elektrik Yardımı Nedir?

Elektrik yardımı, elektrik faturasını ödemekte güçlük yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık elektrik tüketimlerinin belirli kısmının karşılanmasını sağlamaktadır. Bu kapsamda elektrik yardımı kapsamında kişiye yapılacak elektrik yardımı tutarı, hanede yaşayan kişi sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle de elektrik yardımı tutarları 2022 yılında hanede yaşayan kişi sayısı üzerinden belirlenen elektrik tüketim değerlerine göre hesaplanmaktadır.

Elektrik Yardımını Kimler Alabilir?

Devletin sunduğu elektrik yardımı desteği, ihtiyaç sahibi hanelere yönelik olarak gerçekleştirilmektedir. Elektrik yardımı desteği kapsamında elektrik faturasını ödemekte zorlanan ve devletin sosyal yardımlarından muhtaçlık vesilesiyle faydalanan vatandaşlar yararlanabilmektedir. Bununla birlikte 2022 yılında evde bakım yardımı alan ve kronik rahatsızlığı nedeniyle cihaza bağımlı olan kişi bulunan hanelere yönelik olarak elektrik yardımı yapılmaktadır.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik yardımı başvuru işlemleri için ekstra bir başvuru yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Devlet tarafından sosyal yardımlardan faydalanan vatandaşlar için otomatik olarak elektrik yardımı desteği sağlanmaktadır. Elektrik yardımından faydalanmak isteyen ve şartlara uygun olan kişilerin güncel elektrik faturasıyla birlikte PTT şubelerine gitmeleri gerekmektedir. PTT şubelerine giderek, şahsen başvuruda bulunan vatandaşlar, işlemlerin başlatılmasını sağlayabilmektedir.

2022 Elektrik Yardımı Ne Kadar?

Devlet tarafından elektrik yardımı tüketim değerleri üzerinden hanede yaşayan kişi sayısına göre hesaplanmaktadır. Buna göre 2022 yılında hanede 1 veya 2 kişi yaşıyorsa 103 TL, 3 kişi yaşıyorsa 137.33 TL, 4 kişi yaşıyorsa 171.67 TL, 5 ve üzeri kişi yaşıyor ise 206 TL tutarında yardım yapılmaktadır. Bu tutarlar elektrik faturasında uygun koşullara göre karşılanan kısımlardır. Eğer elektrik faturaları söz konusu tutarlardan daha yüksek bedele sahip ise üzerinde kalan kısmının vatandaşın kendisi tarafından karşılanması gerekiyor