2022 yılının başlamasıyla birlikte ortaya çıkan zam yağmurundan, en fazla nasibini alan elektrik fiyatları oldu. Elektrik harcamaları, iş yerleriyle birlikte, hanelerin en yüksek gider kalemlerinden biri haline dönüştü. En son 1 Şubat 2022 tarihinde yapılan düzenlemeyle, elektrik fiyatlandırması için, günde 3 farklı zaman dilimi bulunuyor. Buna göre gündüz 06:00 ile 17:00 saatleri arası normal, 17:00 ile 22:00 arası yüksek ve 22:00 ile 06:00 arası en ucuz elektrik sunulan zaman dilimleri haline dönüştürüldü.

Akşam saatlerini kapsayan 17:00 ile 22:00 arası, en fazla elektrik tüketilen ve aynı zamanda en pahalı elektriğin sunulduğu dönem oluyor. Elektrik tüketiminde dikkat edilecek bazı ayrıntılar, 180 KW sonrası kademesi değişen faturaların azaltılmasında önemli roller oynuyor.

Elektrik Tüketimini Kontrol Altına Almanın Yolları

Öncelikle çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi yoğun elektrik tüketimi gerçekleştiren cihazların, 17:00 ile 22:00 saatleri arasında çalıştırmamak önemli bir avantaj sağlayacaktır. Bu cihazların yanında ütünün de, elektriğin en ucuz olduğu, 22:00 ile 06:00 saatleri arasında çalıştırılması faturanızda önemli oranda düşme oluşturacaktır.

Buzdolabı, çamaşır makinesi gibi tüm beyaz eşya ürünlerinin, tasarruflu sınıfa dahil olduğuna emin olmanız, daha az enerji tüketimi anlamına gelir. Eski ve enerji sınıfı düşük olan bu tür cihazlar, yüksek elektrik tüketecektir.

Elektrikli su ısıtma cihazlarını 22:00’ den sonra kullanmanız ya da elektrik yerine su ısıtmak için doğalgaz gibi diğer enerji kaynaklarına yönelmeniz daha düşük ücret olarak yansıyacaktır.
Sürekli prize takılı ve beklemede olan cihazlar, azda olsa sürekli tüketime neden olur. Bu sebeple televizyon ve bilgisayarlar başta olmak üzere, bekleme durumunda olan cihazları kullanmadığınızda fişlerini prizden çekin.

Aydınlanma için kullandığınız tüm ürünleri, mutlaka LED teknolojisine sahip tasarruf sağlayan ürünlerle değiştirin.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Fırın kullanımını 17:00’ den önce veya daha iyisi 22:00’ den sonra gerçekleştirecek şekilde planlama yapın. Fırınlarda ısının daha iyi iletilmesini ve elektriğin daha az tüketilmesini sağlayan, cam ve seramik gibi ürünleri tercih edin.

Kullanılmayan ve açık olan lambaların tüketim oluşturmasına izin vermeyin, Aydınlanmayı en tasarruflu biçimde yapmanız faturayı önemli oranda düşürür.

Buzdolabı, elektrik tüketiminde en fazla rolü olan cihazlardan biridir. Bu sebeple buzdolabınızın daha fazla çalışmasına sebep olacak şeylerden kaçının. Özellikle dolabın kapağının gerektiğinden daha uzun açık kalması, içerisindeki havanın değişmesine ve yeniden çalışmasına sebep olur. Konumunun herhangi bir ısı kaynağına yakın olmadığından emin olun.