Yaz aylarına doğru hızla ilerlemeye devam ederken, bazı şehirlerde kar kış kendini hissettirmeyi sürdürüyor. Geçtiğimiz haftaya kadar İstanbul'da süregelen kar yağışı birçok kişiye "İllallah" dedirtmişti. Vatandaşların yazın gelmesini istemesinin tek nedeni soğuk havalar değil, yeni yıl ile birlikte elektrik ve doğalgaza yapılan %50 zam vatandaşlara büyük zorluk yaşatıyordu. Yaza giriş yapmaya başladık ancak elektrik faturaları hala yüksek gelmeye devam ediyor. Tam da bu noktada devletin sunduğu elektrik yardımı akıllara geliyor, bugün sizler için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sunduğu elektrik tüketim desteğinden bahsedeceğiz!

Elektrik Tüketim Desteği Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sunduğu Elektrik Tüketim Desteği sayesinde vatandaşların yüzü gülmeye başladı. 2019 yılından beri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sunduğu sosyal yardımlardan faydalanan kişiler belli bir oranda elektrik yardımı alarak faturalarını daha az ödeyebiliyor. 2019 yılından beri faaliyette olan bu desteğin şimdilerde yeniden önem kazanmasının en büyük nedeni ise geçtiğimiz aylarda elektriğe yapılan %50 zam. Birden bire iki katı elektrik faturası ödemeye başlayan vatandaşlar daha az para yatırmak için birçok farklı çare bulmaya çalışıyor. Bu çarelerden biri de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sunduğu Elektrik Tüketim Desteği oluyor. Eğer sizler de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal yardımlarından faydalanıyorsanız, her ay elektrik faturanızı ve kimliğinizi alarak PTT şubelerini ziyaret edebilir ve elektrik tüketim desteği alabilirsiniz.

Ne Kadar Elektrik Yardımı Alabilirim?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Elektrik Tüketim Desteğinden faydalanacaksanız ne kadar ödeme alacağınızı merak ediyorsunuzdur:

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!
  • 1 ya da 2 kişilik ailelere aylık aylık 75 kilovatsaat (68,67 TL) ödeme yapılıyor.
  • 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (91.56 TL) ödeme yapılıyor.
  • 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (114.44 TL) ödeme yapılıyor.
  • 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat (137.33 TL) destek ödemesi yapılıyor. Eğer evinizde cihaza bağlı olarak yaşayan hasta biri varsa destek 206 TL’ye kadar çıkıyor.

Elektrik Tüketim Desteğinden faydalanmak isteyen kişilerin faturaları ve TC kimlikleriyle PTT şubelerini ziyaret etmeleri yeterli oluyor.