Devletin Pandemi döneminde sunduğu yardımların kapsamı daha da genişletildi. Böylelikle daha fazla vatandaşın devletin sunduğu desteklerden yararlanabilmeleri sağlanıyor. Özellikle 2022 yılında elektrikte gelen yeni zamlar ve tabii ki yeni geçilen elektrikte kademeli tarife, ihtiyaç sahibi vatandaşların elektrik tüketimlerini karşılamakta zorlanmasına neden oluyor. İşte bu nedenle açıklanan elektrik tüketim desteği nedir? Elektrik tüketim desteği ne kadar? Sorularının yanıtlarıysa haberimizde!

Elektrik Tüketim Desteği Nedir?

Elektrik tüketim desteği, 2022 yılında ihtiyaç sahibi hanelerde elektrik faturaların karşılanması ve temel ihtiyaç haline gelen elektriği kesintisiz olarak kullanabilmelerinin sağlanması amacıyla verilen bir yardımdır. Elektrik tüketim desteği, devlet tarafından belirli kriterlere göre belirlenen oranlarda olacak şekilde elektrik faturalarının belirli kısımları devlet tarafından ödeniyor. Devletin elektrik tüketim desteği olarak belirlediği ücretin üzerindeki elektrik faturasının kalan kısmı ise vatandaş tarafından karşılanıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen elektrik tüketim desteği sosyal yardım programı, belirli şartların sağlanması halinde verilmektedir.

Elektrik Yardımını Kimler Alır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan elektrik tüketim desteğinden yararlanabilmek için belirli şartların sağlanması gerekiyor. Bakanlık, 3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamında düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilmiş haneler, devletin elektrik yardımından yararlanabilmektedir.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı elektrik desteğinden yararlanmak isteyen ve şartları sağlayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara başvuru zorunluluğu getirmiyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları başta olmak üzere ilgili birim ve kurumlar tarafından yapılan araştırmalarda ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen hanelere başvuru şartı aranmaksızın hemen elektrik yardımı yapılmaktadır. Bakanlığın sunduğu elektrik yardımı nakdi olarak yapılmamaktadır.

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır?

Bakanlık tarafından elektrik yardımı alması için işlem başlatılan ihtiyaç sahibi vatandaşların başvuru yapmalarına gerek bulunmuyor. Otomatik olarak tespit edilen ihtiyaç sahibi haneler için elektrik yardımı ödemesi tanımlanmaktadır. Bu çerçevede ihtiyaç sahibi vatandaşların elektrik faturasını alarak en yakın PTT şubesine gitmesi ve kimlik ibrazıyla birlikte elektrik yardımından yararlanılabiliyor. Otomatik olarak devletin desteği fatura tutarından düşülüyor.

Elektrik Yardımı Ne Kadar?

Elektrik yardımı ödemeleri nakdi olarak yapılmamaktadır. Bununla birlikte 2022 yılında elektrik yardımı hanede yaşayan kişi sayısına göre değişen tutarlarda yapılıyor. Buna göre elektrik yardımı elektrik tüketiminde;

  • 1-2 kişi yaşayan hanelerde 103 TL’ye,
  • 3 kişi yaşayan hanelerde 137.34 TL’ye,
  • 4 kişi yaşayan hanelerde 171.67 TL’ye,
  • 5 ve üzeri kişi yaşayan hanelerde 206 TL’ye,

Kadar fatura tutarı devlet tarafından ödeniyor.