Yeni yılla birlikte gelen elektrik zamları ve geçilen yeni kademeli elektrik tarifesi nedeniyle elektrik faturaları gündemden düşmüyor. Konut ve işyerlerinde %200’lere ulaşan fatura artışları nedeniyle vatandaşlar ciddi zorluk yaşamaya başladı. Elektrik faturalarında yaşanan artış sonrasında vatandaşlar elektrik faturasını düşürmenin yollarını araştırmaya başladı. Elektrik tasarrufu yapabilmek için nelere dikkat edilmesi gerekiyor? İle ilgili bilmeniz gerekenler haberimizde!

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Her yıl olduğu gibi 2022’de de yeni yılla birlikte elektrikte birim ücretlerine zam geldi. Yüksek seviyedeki elektrik zam oranlarına ek yeni geçilen kademeli elektrik tarifesi ile birlikte elektrik tasarrufu çok daha önemli bir hale geldi. Elektrik faturalarını düşürmek istiyorsanız mutlaka tasarruflu bir tüketim gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Devlet tarafından belirlenen 210 KW sınırına sahip ilk kademede kalarak, daha düşük elektrik faturası ödeyebilmek için elektrik tasarrufu yapmalısınız. Peki elektrik tasarrufunu nasıl yapabilir? Elektrik faturasını nasıl düşürebilirsiniz?

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Elektrik Faturasını Düşürme Yöntemleri

Kademeli elektrik tarifesi ve elektrik zammı ile birlikte ciddi seviyede artan elektrik faturanızı düşürmek için tüketiminizi düzenlemelisiniz. Elektrik faturalarında tasarruf için mutlaka akıllı elektrik saati kullanmalısınız. Akıllı elektrik saatlerinde akşam 22.00’dan sonra yapılan tüketimler daha uygun oluyor. Bu nedenle çamaşır makinesi gibi cihazları bu saatten sonra çalıştırılması uzmanların en önemli tavsiyeleri arasında yer alıyor.

Çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi gibi cihazları sık sık çalıştırmak yerine toplu olarak çalıştırmalısınız. Çamaşır ve bulaşıkları biriktirerek, toplu yıkama yaparak tasarruf oluşturabilirsiniz. Ayrıca yeni nesil çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi modellerinde bulunan “ECO” program özelliğini kullanmaya özen göstermelisiniz.

Ciddi elektrik tüketimine sahip olan kettle gibi mutfak araçlarının yerine manuel şekilde de işlem yapılabilecek yöntemleri tercih edebilirsiniz. Örneğin çay vb. ürünler için su kaynatmak istediğinizde kettle kullanmak yerine ocakta su kaynatmayı tercih edebilirsiniz.

Aktif olarak kullanmadığını zaman dilimlerinde televizyon ve bilgisayar gibi cihazların açık ve prize bağlı kalmamasına özen göstermelisiniz. Özellikle günümüzde teknik özellikleri bakımından çok güçlenen bilgisayarların elektrik tüketimi de artmıştır. Kullanmadığınız zamanlarda bilgisayarınızı kapatmak, hane elektrik tüketiminde ciddi bir tasarruf oluşturur.