Enerji fiyatları uluslararası alanda ciddi bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Uluslararası piyasalardaki enerji fiyatlarında meydana gelen yükseliş Türkiye’de de doğalgaz ve elektrik fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Özellikle 2022 yılı boyunca gelen elektrik zamları ve 2022 Ocak’ta başlatılan kademeli elektrik tarifesi modeli, Türkiye’de elektrik faturalarında %200’ü bulan artışa neden oldu. Elektrik faturalarındaki dev artışın ardından vatandaşlarda elektrik tasarrufu yöntemlerini araştırıyor. İşte elektrik faturasını azaltmanın yöntemleri!

Boşta Aydınlatma Yapılmamalı

Uzmanlar, elektrik faturasını düşürmek isteyenlerin ilk olarak dikkat etmeleri gereken hususun aydınlatma olduğuna dikkat çekiyor. Elektrik faturasını azaltmak için kullanılmayan ampullerin mutlaka kapatılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle her gün 5 dakika boyunca boşa yanan ampullerin ayda 150 dakika, yılda ise 1.800 dakika boşa elektrik tüketimine neden olduğu belirtildi.

Akşam 10’dan Sonra Çalıştırılmalı

Günümüzde konutlarda kullanılan elektrik saatleri “akıllı saat” özelliğine sahiptir. Bu akıllı saatler, günlük tüketim skalasına göre düzenlenmiş tüketim değerleri uygulamaktadır. Bu kapsamda uzmanlar bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi gibi sıkça kullanılan ve yüksek enerji tüketimine sahip olan cihazların akşamları saat 10:00’dan sonra çalıştırılmasını öneriyor. Bu şekilde daha düşük ücretlendirme uygulanan saatte çalıştırılarak, günün diğer saatlerindeki çalıştırmanın getireceği yüklük tüketim bedellerinden kaçınılmış oluyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Beyaz Eşya Ürünleri Tasarruflu Olmalı

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte beyaz eşya cihazlarında çok geniş model çeşitliliği sunulabiliyor. Bu durumda çok uygun fiyatlardan, oldukça pahalı fiyatlara kadar çok fazla modelin piyasada olmasına neden oluyor. Çoğu tüketici bütçesine daha uygun olmasından dolayı uygun fiyatlı beyaz eşya ürünlerini almayı tercih ediyor. Ancak uygun fiyatlı beyaz eşya ürünlerinin genellikle enerji tüketim sınıfları çok yüksek oluyor. Bu nedenle de çok daha fazla elektrik tüketimine ve dolayısıyla da elektrik faturalarının artmasına neden oluyor.

Bu yüzden uzmanlar “A+” işareti olan beyaz eşya ürünlerinin tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor. Buna göre “+” işaretinin sayısının artması daha tasarruflu elektrik tüketim değerlerine sahip olduğu anlamına geliyor. Bu yüzden A sınıfı ve bol artı işareti bulunan güvenilir beyaz eşya ürünlerinin tercih edilmesini tavsiye ediyor.