Elektrik faturaları 2022 yılında %200’ü aşan bir artış yaşadı. Özellikle yılbaşında uygulamaya alınan elektrikteki kademeli tarife modeliyle birlikte faturalarda artış meydana gelmişti. Bu yeni tarife modelinin yanı sıra yılın geride kalan 9 ayında elektriğe %200’e yaklaşan bir zam geldi. Yıl sonuna kadar yeni elektrik zamlarının gelmesi beklenirken, vatandaşlarda elektrik faturalarını düşürme yöntemlerini araştırıyor. Peki uzmanlar elektrik faturasını azaltma yolları konusunda neler öneriyor?

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Elektrik Faturası Nasıl Düşürülür?

2022 Eylül ayında elektrik faturaları vatandaşın maddi anlamda fazlasıyla zorlanmasına neden oluyor. Kademeli elektrik tarifesi ve yanı sıra yılın ilk 9 ayında gelen elektrik zamları ile birlikte elektrik faturaları adeta uçuyor. Her ay daha da artmaya devam eden elektrik faturaları, vatandaşın ödemekte güçlük yaşamasına neden oluyor.

Hayat pahalılığıyla da mücadele edilen bu dönemde vatandaşlar elektrik faturalarını düşürmenin yöntemlerini arıyor. Bu çerçevede uzmanlar, vatandaşın elektrik faturasını düşürmek istiyorsa elektrik tüketiminde tasarruflu kullanım anlayışını öne çıkartması gerektiği konusunda uyarıyor.

Elektrikteki Ucuz Zaman Dilimleri Değerlendirilmeli

Uzmanlar, elektrik faturasını azaltmanın yolları arasında ilk sırada ucuz saat dilimlerinin avantajından olabildiğince yararlanmayı ilk sıraya koyuyor. Çünkü Türkiye’de akıllı elektrik saatleri kullanılıyor. Bu saatlerde, gün içerisinde tüketim skalasına göre değişen ücretlendirmeler uygulanıyor. Buna göre uzmanlar gün içerisinde elektrik tüketim değerlerinin en uygun olduğu saatlerin akşam 22.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında olduğunu söylüyor.
Bu nedenle vatandaşların elektrik faturasını düşürmek için tüketim yoğunluğunu bu saatlere kaydırmaları öneriliyor. Özellikle çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi gibi bir konutun en fazla elektrik tüketimi gerçekleştiren cihazlarının olabildiğince akşam 10’dan sonra çalıştırılması öneriliyor.

Ütünün Sonuna Doğru Fişten Çekilmeli

Elektrik tüketiminde tasarruf sağlanması için çok küçük detaylar büyük etki oluşturabiliyor. Bunlardan birisi de her yaşam alanında önemli elektrik tüketim performansına sahip olan ütülerdir. Uzmanlar ütü yaparken, bir süre sonra fişten ütüyü çekmeyi öneriyor. Kalan çamaşırları ütünün mevcut ısısıyla ütülemeyi öneriyor. Bu tip bir uygulama tek bir işlem için çok küçük gibi görünse de ay boyunca yapılacak tüm ütü işinde uygulanması halinde ciddi bir tasarruf etkisi oluşturmaktadır.