Son zamanlarda artık sayılarını bile takip edemediğimiz faturalarla cebelleşmek hepimiz için son derece yorucu ve usandırıcı bir hal almaya başladı. Üstelik son zamanlarda yaşanan zam furyaları ile birlikte faturaların yalnızca sayıları değil tutarları da takip edemeyeceğimiz şekilde artmaya başladı. Dolayısıyla da bir şekilde tüm bu faturalarda tasarrufa gitmek için hepimiz birçok önlem almaya çalışıyoruz. Bu şekilde yüksek gelen faturaların başında ise hepimizin bildiği gibi elektrik faturaları geliyor. Bu nedenle de elinizden geldiğince elektrikli ev aletlerinizi daha az kullanmaya çalışıp elektrik faturalarınızın daha düşük gelmesini sağlamaya çalışıyor olabilirsiniz. Ancak bu konuda sizleri uyarmamız gerekiyor. Çünkü kapalı bile olsalar fişe takılı oldukları anda dahi elektrik harcamaya devam eden bazı aletler söz konusu. İşte faturalarınızın kabarmasına neden olan ve kapalı bile olsalar elektrik harcayan bazı ev aletleri!

Şarj Aletlerini Fişte Bırakmayın

Artık cep telefonu olmayan kalmadığına göre bir evde doğal olarak tüm aile bireyleri bu teknolojiden yararlanıyor. Ancak sizleri evdeki telefon şarj aletleri konusunda uyarmamız gerekiyor. Fişte kalan şarj aletlerinin telefonunuza takılı olmasa bile elektrik harcadığını biliyor muydunuz? Bir de tüm aile fertlerinizin şarj aletlerini prizde bıraktığını düşündüğünüzde gerçekten de elektrik sarfiyatınız gereksiz yere yükselmiş olacak. Bu nedenle siz siz olun telefonunuzu şarj ettikten sonra kesinlikle prizde bırakmayın.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Mikrodalga, Fırın Gibi Zamanlayıcı Cihazlar

Günümüzde artık neredeyse tüm mikrodalgaların ve elektrikli fırınların bir zaman ayarı bulunuyor. Ancak bu konuda da bir uyarımız olacak. Zamanlayıcı fırınlar ve mikrodalgalarınızın zamanlama ayarlarını açık unuttuğunuzda günde 108 watt gibi büyük bir bir elektrik harcıyorlar. Bu nedenle yemeğinizi pişirdikten sonra fırınınızın zamanlayıcı ayarını kapatmayı ve hatta fişten çekmeyi ihmal etmeyin.

Bilgisayarı Fişten Çekin

Yine artık her evde bulunan ve hayatlarımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen bilgisayarınızın kapatmış olsanız dahi elektrik tüketmeye devam ettiğini biliyor muydunuz? Bu nedenle bilgisayarınızda çalışıp işinizi tamamladıktan sonra fişini çekerseniz elektrik tüketiminiz gözle görünür bir şekilde azalır ve elektrik faturanızdan da aynı oranda tasarruf etmiş olursunuz.

Televizyonlar ve Dijital Uydu Alıcıları

Televizyonlar ve uydu alıcıları da fişe takılı oldukları sürece elektrik sarfiyatı yapan aletler arasında yer alıyor. bu nedenle televizyonunuzu kumanda ile kapattıktan sonra fişten çekmeyi de ihmal etmemelisiniz. Tabi bu durum dijital uydu alıcınız için de geçerli.