Yılbaşından bu yana dar gelirli ve muhtaç kişilere her konuda sağlanan desteklerin oranı da çeşitliliği de giderek artmaya devam ediyor. Elektrik Yardımı adı altında yine yılbaşından bu yana başlatılan destek, dar gelirli aileler, sağlık sorunları nedeniyle sürekli medikal cihazlar kullanmak zorunda olan kişiler ve muhtaçlara sağlanan bir destek. Elektrik fiyatlarında dünya genelinde yaşanan enerji fiyat artışlarına bağlı olarak yansıyan pahalılık, bu yılbaşından itibaren tüm kesimleri yoğun şekilde etkiliyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Bu durumdan elbette en fazla etkilenen kesimler, dar gelirli ve muhtaç kişiler oluyor. Çeşitli muhtaçlıklar vesilesiyle, SYDV ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanan desteklerden yararlanan çok sayıda kişi bulunuyor. Bu durumda olan ve başka desteklerden faydalanan tüm aileler ve kişiler, elektrik yardımından da otomatik olarak faydalanabiliyor.

Elektrik Yardımından Kimler Faydalanabiliyor?

65 yaş nedeniyle aylık bağlanmış olan muhtaçlar, eşinin vefatı veya muhtaç asker ailesi desteği alan kişiler, öksüz – yetim ve asker çocuğu destekleri alanlar, engelli aylığı, engelli yakını aylığı, yaşlılık aylığı alanlar, çoklu doğun desteği alanlar ve sağlık sorunları nedeniyle evlerinde sürekli medikal cihaz kullanmak zorunda olan hastalar, bu destekten faydalanabiliyor. Bu durumda olan kişiler, bu desteklerden faydalanmak için gerekli olan şartları da taşıdıkları için, doğrudan elektrik desteğinden de faydalanabiliyor.

Elektrik Desteği Ne Kadar?

Elektrik desteği, hanede yaşayan kişi sayısına göre değişiklik gösteriyor. Buna göre hanede yaşayan kişi sayısı 1-2 kişiyse 75 kilovatsaat yani 103 lira, 3 kişiyse 100 kilovatsaat yani 137,33 lira, 4 kişiyse 125 kilovatsaat yani 171,67 lira, 5 ve daha fazla kişiyse 150 kilovatsaat yani 206 lira olarak yapılıyor. Destekler doğrudan nakit olarak ödenmiyor. Bunun yerine desteği alan kişiler, elektrik faturalarını PTT şubeleri aracılığıyla ödüyor. Ödeme sırasında kişinin destekten faydalandığı ve tutarı ekranda görünüyor. Buna paralel yapılan ödemeden destek tutarı düşülerek tahsil ediliyor. Bu yolla elektrik desteği hak sahiplerine ulaştırılmış oluyor. Dolayısıyla elektrik desteği almaya hak kazanmış olan kişiler, elektrik faturalarını mutlaka PTT şubelerine başvurarak ödemek zorunda. Çünkü destek tutarı ve hak sahipliği, sadece PTT ekranlarında görünüyor.