2022 yılı başından beri elektriğe gelen zam %200’ü bulmak üzere. EPDK tarafından açıklanan son elektrik zammı ile birlikte vatandaşın elektrik faturaları devasa seviyeye ulaştı. Açıklanan elektrik zamları ve kademeli elektrik tarifesi modeli ile artan elektrik faturaları karşısında dar gelirlinin mağdur olmaması için devletin elektrik yardımı bulunuyor. Devlet, elektrik yardımı desteğiyle ihtiyaç sahibi vatandaşların elektrik faturalarına destek oluyor. Peki devletin elektrik yardımı kimlere verilir? Elektrik yardımı şartları neler? 2022 elektrik yardımı ne kadar?

Devletin Elektrik Yardımı Nedir?

Türkiye’de uluslararası enerji piyasalarındaki olumsuz tablo gerekçe gösterilerek, sık sık elektrik ücretlerine zam geliyor. 2022 yılı başından beri açıklanan elektrik zammı oranları %200’e yaklaştı. Bu durum yılın başında geçilen kademeli elektrik tarifesi modeliyle birlikte katlanan elektrik faturalarında ciddi artışlara neden oldu. Elektriğin her geçen pahalanmasıyla birlikte dar gelirli vatandaşlar, elektrik faturalarını ödemekte güçlük yaşıyor.

Devlet, bu süreçte dar gelirinin mağdur olmaması ve elektrik gibi temel bir ihtiyacını sorunsuzca karşılayabilmesi için elektrik yardımı desteğini açıkladı. Devletin elektrik yardımı desteğinden yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Devletin Elektrik Yardımı Kimlere Verilir?

Devletin sunduğu elektrik yardımı desteğinden yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekmektedir. Bu kapsamda devlet, 2022 yılında kronik rahatsızlığı dolayısıyla cihaza bağlı olarak yaşamını idame ettiren vatandaşların yaşadığı hanelere yönelik elektrik yardımı desteği sunuyor. Elektrik yardımı desteğinden yararlanılabilmesi için hane gelir ortalamasının asgari ücret tutarından fazla olmaması da gerekmektedir.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şartlara uygun olan kişiler elektrik yardımı başvurularını evden çıkmadan yapabiliyor. Elektrik desteğinden yararlanmak isteyenler e-Devlet Kapısı üzerinden başvuru yapabiliyor. Başvuruları onaylanan vatandaşlar elektrik faturaları ve kimlik belgeleriyle en yakın PTT şubesine giderek, destekten yararlanabiliyor.

2022 Elektrik Yardımı Ne Kadar?

2022 yılında sunulan elektrik yardımı desteği hanede yaşayan kişi sayısına göre teknik veriler üzerinden belirlenen ortalama tüketim bedeline göre uygulanmaktadır. Buna göre hanede yaşayan kişi sayısı 1 veya 2 kişi olduğunda 103 TL’ye kadar, 3 kişi olduğunda 137.33 TL’ye kadar, 4 kişi olduğunda 171.67 TL’ye kadar ve 5 kişi olduğunda 206 TL’ye kadar elektrik faturası devlet tarafından ödeniyor.