2022 başladığından beri her ay ve hatta her gün gelen yeni zamlar, ihtiyaç sahiplerinin sayısının da artışına neden oluyor. Yüksek enflasyon ve artan piyasa fiyatları karşısında ekonomik olarak yetersiz kalan vatandaşlar yüksek elektrik faturalarını da ödemekte zorluk yaşıyor. Devlet 2022’de gelen elektrik zammı ve geçilen kademeli elektrik tarifesi ile artan elektrik faturaları çerçevesinde vatandaşa destek oluyor. Devletin sunduğu elektrik yardımı ile elektrik faturalarını ödemekte güçlük yaşayan vatandaşlar destek alabiliyor. Peki kimler elektrik yardımı alabilir? İşte detaylar!

Elektrik Yardımı Nedir?

Elektrik yardımı veya diğer adıyla elektrik tüketim desteği, 2022 yılında ihtiyaç sahibi vatandaşların elektrik faturalarının belirli bir kısmının devlet tarafından karşılanmasını sağlıyor. Böylelikle yeni kademeli elektrik tarifesi sistemi ve elektrik zamları sonrasında faturalarını ödemekte güçlük yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşların desteklenmesi sağlanıyor. Devlet, 2022 yılında elektrik gibi temel bir ihtiyaçtan hiçbir vatandaşın uzak kalmamasını sağlıyor.

Elektrik yardımı, ihtiyaç sahibi olan haneler için sunulmaktadır. Şartlara uygun olan hanelerde yaşayan kişi sayısına göre belirlenmiş olan aylık elektrik tüketim değeri üzerinden fatura tutarı devlet tarafından karşılanmaktadır.

Kimler Elektrik Yardımı Alabilir?

Elektrik faturası yardımı veya elektrik yardımı ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmektedir. Buna göre 2022 yılında devletin elektrik faturası yardımından yararlanabilmek için bazı şartlara sahip olunması gerekiyor. Devlet, yaşlılık aylığı ve engelli aylığı gibi sosyal desteklerden yararlanan vatandaşlara elektrik yardımından da yararlanma imkanı sağlamaktadır. SGK’dan maaş almıyor olmak, hanede gelir elde ettiği sigortalı bir işte çalışan birisinin bulunmuyor olması da gerekmektedir.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

2022 Elektrik Yardımı Ne Kadar?

Devletin sunduğu elektrik yardımı desteği hanede yaşayan kişi sayısına göre teknik veriler üzerinden belirlenmiş olan elektrik tüketim değerleri üzerinden belirlenmektedir. Buna göre hanede yaşayan kişi sayısı 1 veya 2 kişi ise 103 TL, 3 kişiyse 137.33 TL, 4 kişiyse 171.67 TL, 5 ve üzerindeyse 206 TL tutarında olacak şekilde elektrik faturası desteği verilmektedir. Elektrik faturası tutarı, bu tutarlardan yüksek olduğunda ise kalan kısmı vatandaş tarafından ödeniyor. Devlet elektrik faturası yardımını PTT şubeleri aracılığı sunduğundan hak sahiplerinin elektrik faturalarıyla PTT’ye başvurmaları gerekmektedir.