Dünya çapında yaşanan enerji krizi, elektrik ve doğalgaz fiyatlarının ülkemizde de sürekli artmasına yol açıyor. Yılbaşından bu yana birkaç defa artan elektrik fiyatları, her kesim için büyük sorunlar oluşturmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde % 20 olarak yeniden artan elektrik fiyatından sonra, devlet tarafından verilen destekler konusunda da araştırmalar daha da yoğunlaştı.
Elektrik desteği ödemesi, Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı tarafından yapılıyor. İhtiyaç sahibi olduğunu kanıtlayan, dar gelirli ailelere yapılan elektrik desteği, hanede yaşayan kişi sayısına göre değişiklik gösteriyor. Elektrik desteği ödemeleri doğrudan nakit olarak verilmiyor. Bunun yerine, elektrik faturasından destek tutarı düşüldükten sonra ödeme yapılıyor.

Elektrik Desteği Nedir?

Elektrik fiyatlarının daha önce görülmemiş şekilde artmasından sonra, temel ihtiyaçlardan olan elektrik kullanım miktarı, özellikle dar gelirli aileler için büyük bir külfet haline dönüştü. Sadece temel ihtiyaçlar için sınırlı bir kullanımla bile, her ay gelen yüksek faturaların karşısında, dar gelirli ailelerin zor durumda kalmaması adına, devlet tarafından elektrik desteği veriliyor.

İhtiyaç sahibi olduğu kanıtlanan her aile elektrik desteğinden faydalanabiliyor. Yanı sıra yaşamını cihaza bağlı olarak sürdürmek zorunda olan hastalarda, elektrik desteğinden yararlanabiliyor. Elektrik desteği için, ailenin ihtiyaç sahibi olduğunu belgelemesi gerekiyor. Dolayısıyla bazı sosyal yardımları alan aileler, otomatik olarak elektrik desteği de alıyorlar.

Kişi Sayısın Göre Destek Yapılıyor

Ailede yaşayan kişi sayısı, aynı zamanda temel ihtiyaçlar için elektrik kullanım miktarının da değişiklik göstermesine neden oluyor. Bu çerçevede yapılan destek ödemeleri de değişiyor. Buna göre 2 kişilik ailelere75 kilovatsaat temel harcama olmak üzere 108 lira aylık elektrik desteği veriliyor. Destek 3 kişilik ailelerde 100 kilovatsaat ve dolayısıyla 144 liraya çıkıyor. 4 kişilik ailelerde destek oranı 125 kilovatsaat ve tutarı da 180 lira. 5 ve daha fazla kişiden oluşan ailelerde destek 150 kilovatsaat ve 216 liraya çıkıyor.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Elektrik Desteğini Kimler Alabiliyor?

Hanenin gelir durumuna bakılarak belirlenen ihtiyaçlık durumu, bu destek için de geçerli. Buna göre hanede yaşayan kişi sayısına, hane geliri bölündüğünde, net asgari ücret tutarının 3’ te 1’ inden az kazanç elde eden aileler, destekten faydalanabiliyor. 1 Temmuz öncesi asgari ücrete zam yapılmadan önce bu tutar, kişi başına 1.417 liraydı. Asgari ücrete 1 Temmuz itibariyle yapılan zamla birlikte, bu tutar 1.833 liraya yükseldi. Hane gelirinin kişi başına 1.833 lira altında olması halinde, elektrik desteğinden faydalanabiliyorsunuz.