2022 yılı vatandaşlar için adeta zam yılı oldu. Daha 2022’nin ilk gününden itibaren açıklanan zamlara yılın ilk yarısındaki her ay yenileri eklendi. Hayatın her alanın etkileyecek zam haberleri en çokta elektrikte karşılaşıldı. Özellikle 2022 yılında geçilen kademeli elektrik tarifesiyle birlikte artan elektrik faturalarının üzerine gelen elektrik zamları, fahiş fiyatların telaffuz edilmesine neden oldu. Türkiye’deki elektrik fiyatları ile ilgili son durum açıklaması ise “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)” tarafından yapıldı. İşte elektrik fiyatlarıyla ilgili açıklamanın detayları!

Elektrik Fiyatlarına Zam Geldi

Son yıllarda yaşanan Pandemi krizi, Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş ile birlikte ABD ile Çin arasındaki ekonomik savaş, global ekonomiyi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Tüm dünyada enflasyon rakamları artarken, Türkiye’de de enflasyon artışı vatandaşı fazlasıyla olumsuz şekilde etkiliyor. Bununla birlikte 2022 yılı elektrik fiyatlarında ciddi artışlara da sahne oldu. Yılın başında geçilen kademeli elektrik tarifesi sistemiyle birlikte artan elektrik faturalarının üzerine çok sayıda yeni elektrik zammı da eklendi. Böyle olunca elektrik fiyatları son dönemin en fazla şikayet edilen konularından birisi haline geldi.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

2022’nin ilk yarısında gelen elektrik zamları ile ilgili olarak tartışmalar devam ederken “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)” tarafından açıklama yapıldı. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz tarafından elektrik zamlarına ilişkin önemli değerlendirmeler geldi. Yılmaz, yaptığı açıklamasında enerji piyasalarında küresel boyutta yaşanan maliyet artışlarının, Türkiye’de vatandaşlara “asgari” seviyede yansıtılmış olduğuna dikkat çekti.

Yılmaz açıklamasının devamında medeniyet tarihi boyunca tüm dünya ülkelerinin ilk defa böylesine bir enerji kriziyle mücadele etmek zorunda kaldığına dikkat çekerek, Türkiye’nin elektrik fiyatlarındaki artış konusunda vatandaşı olabildiğince zorlamayacak uygulamaları gerçekleştirmeye itina gösterdiğini vurguladı. Yılmaz, özellikle uluslararası enerji piyasalarında maliyet artışlarının %1000’den fazla olmasına karşın, Türkiye’de bu maliyet artışın elektrik birim fiyatlarına minimal seviyede yansıtıldığını söyledi. Elektrik fiyatlarında yaşanan söz konusu artışların küresel enerji krizinin yarattığı maliyet artışlarına bağlı kaçınılmaz olarak gerçekleştirmek durumunda kalındığı ve hizmet kalitesinin korunabilmesi ve arttırılabilmesi içinde fiyat artışlarına gereklilik olduğunu belirtti.