Bir sosyal devlet olarak ülkemizde de belli bir ekonomik gelir seviyesinin altındaki vatandaşlar için birtakım ekonomik ve sosyal yardım ve desteklemeler düzenli olarak yapılmaktadır. Bu yardımlardan birisi de elektrik yardımı. Özellikle soğuk kışa aylarında çok daha büyük bir ihtiyaç ve aciliyet arz eden elektrik faturaları konusunda yapılan bu destek, ihtiyaç sahibi birçok aile ve birey için yaşamsal bir önem taşıyor. Peki ama devletin sağlamış olduğu elektrik desteğinden kimler hangi koşullarda yararlanabilirler? İşte detaylar!

Elektrik Desteği Nedir?

Sosyal devlet uygulamaları kapsamında yapılan bir çok destekten birisi de elektrik yardımı. Ekonomik ve sosyal anlamda belirli bir gelir düzeyinin altında bulunan vatandaşlarımız için devlet tarafından yapılan bu destek özellikle soğuk kış aylarında oldukça önemli. Diğer yandan bilhassa kronik rahatsızlıkları olan ya da tıbbi bir cihaza bağlı olarak yaşayan vatandaşlar için yaşamsal bir önemi olan elektrik hizmetinin kesintiye uğramaması için bu destek son derece hayati. Bu nedenle devletin sunmuş olduğu elektrik yardımını, 3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan ihtiyaç sahibi haneleri kapsayan bir yardım program olarak tanımlayabiliriz.

Elektrik Yardımından Kimler Faydalanabilir

Devletin dunmuş olduğu elektrik yardımı destek programından yararlanabilecek kişileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • SYD Vakıfları tarafından 3294 sayılı ve 2022 sayılı Kanun kapsamında; düzenli merkezi yardım ve aylıklara
  • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı kapsamındaki kişilere,
  • Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı kapsamındaki kişilere,
  • Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı kapsamındaki kişilere,
  • Şartlı Eğitim - Şartlı Sağlık Yardım Programı kapsamındaki kişilere,
  • Çoklu Doğum Yardım Programı kapsamındaki kişilere,
  • Kronik Hastalık Yardım Programı kapsamındaki kişilere,
  • Engelli Aylıkları, Yaşlı Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı ilişkin hak sahipliği belirlenen ve bu hak sahipliği devam eden haneler elektrik yardımından yararlanabilirler.

Destek için herhangi bir kuruma başvuru yapmaksızın hak sahiplerinin Kimlik Kartı ve elektrik faturası ile PTT şubesine gitmesi yeterlidir. Yapılacak olan desteğin miktarları ise şu şekilde:

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Ödemeler aylık yapılmakta olup ETD programı kapsamında;

1-2 kişilik muhtaç hanelere aylık (75 kilovatsaat) 130,09 TL,

3 kişilik muhtaç hanelere aylık (100 kilovatsaat) 173,46 TL,

4 kişilik muhtaç hanelere aylık (125 kilovatsaat) 216,82 TL,

5 ve daha fazla kişilik muhtaç hanelere aylık (150 kilovatsaat) 260,19 TL aylık elektrik desteği verilir.