Yeni yıla girdiğimiz günden itibaren elektrik fiyatlarına gelen zamların, yıl boyunca ardı arkası kesilmedi. Özellikle de soğuk havaların yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladığı bu günlerde doğalgaz kullanmayan kişiler elektrikli sobalar ile ısınmaya çalışıyor. Fakat son gelen elektrik zamlarının ardından, dar gelirli vatandaşlar elektrikli sobalarını açamaz hale geldi. Son bir yılda %100'ü aşan enflasyon sonrasında vatandaşlar isyan noktasına geldi. Bu tip durumların farkında olan bakanlıklar ise vatandaşlara yardım etmek ve destek vermek için birçok sosyal yardım programını hayata geçiriyor. Bu desteklerden biri de dar gelirli ailelere sunulan elektrik tüketim desteği oluyor!

Bugün sizler için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hizmetlerinden biri olan "Elektrik Tüketim Desteğini" araştırdık. Bakalım kimler bu yardımdan faydalanma şansına sahip oluyormuş?, ödemeler nasıl yapılıyormuş?

Elektrik Tüketim Desteği Nedir?

Elektrik Tüketim Desteği, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hizmetlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bu Elektrik Tüketim Desteği hizmeti yeni değil. 2019 yılından beri sosyal yardımlardan faydalanan aileler, elektrik faturalarını daha uygun fiyattan ödeme şansı elde ediyor. Hanedeki kişi sayısına bağlı olarak, belli olarak kW yardımı alıyorsunuz.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Eğer sizler de Elektrik Tüketim Desteği almak istiyorsanız, ilk olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal yardımlarına başvuru yapmanız gerekiyor. Eğer sosyal yardım başvurunuz kabul edilirse, başvuru süreci olmadan her ay elektrik faturanız ve TC kimliğinizle, size en yakın PTT şubelesine giderek hane içindeki kişi sayısına bağlı olarak 70 TL ile 200 TL arasında elektrik indirimi alma şansını yakalıyorsunuz.

Kime Ne Kadarlık Elektrik Tüketim Desteği Veriliyor?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sunduğu elektrik tüketim desteği, kişi bazlı değil hane bazlı olarak verildiğini söylemiştik. Bu destekten faydalanan kişilerin ise en merak ettiği sorulardan biri de ne kadarlık ödeme alabileceği oluyor, ailenizdeki kişi sayısına göre:

  • 1 ya da 2 kişilik ailelere aylık aylık 75 kilovatsaat (108 TL) ödeme yapılıyor.
  • 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (144 TL) ödeme yapılıyor.
  • 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (180 TL) ödeme yapılıyor.
  • 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat (216 TL) destek ödemesi yapılıyor.